Telefon Ekranının Kötü Olduğunu Nasıl Anlarsınız

Cep telefonu almak istediğinizde unutmayınki telefonun iyimi kötümü olduğunu ekran özelliklerinden anlayabilirsiniz.Peki nasıl mı?

İşte kötü ekranı anlamanın işaretleri;

Cep telefonu alırken aranılan özellikler içinde telefonun dört çekirdekli olması, hızlı bir arayüz sunması, çalıştırabildiği uygulamalar bulunuyor. Ancak aradığımız ve bizim için belki de en önemli olan özellik, onu kullanırken sürekli baktığımız ekranı. Peki yeni bir telefon, tablet veya laptop satın alırken, ekranının hangi özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor? Kötü bir ekranın en belirgin 6 işaretini sizler için bir araya getirdik

  • Ekran Çözünürlüğünün Düşük Olması: 7 inç’lik tabletlerde yeni standart, Nexus 7 sayesinde 1280×800’e yükseldi. 10 inç’lik tabletlerde ise iPad’in Retina ekranı (2048×1536) yüksek bir görüntü kalitesi sunuyor. Android tabletlerde Asus Transformer Pad Infinity ve Acer Iconia Tab A700, HD çözünürlük sunuyor. Cep telefonlarında ise en az 960×450 çözünürlüğünü aramanızı tavsiye ediyoruz. Ancak tabi ki 1280×720’lik bir ekran daha iyi olacaktır. 480×320 piksel çözünürlük sunan ceplerden uzak durun, çünkü böyle bir çözünürlükte metne ve resimlere sıkça yakınlaşmanız gerekecektir.
  • Ekranın Güneşte Görünmemesi: Satın alacağınız cihazın ekranının güneş altında nasıl göründüğünü de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin Super AMOLED ekranıyla övülen Galaxy S III, güneş altında iyi bir performans sunamıyor.
  • Görüş Açısının Kötü Olması: Bir laptop’un ekranını görebilmek için onu 30 derece eğmeniz gerekiyorsa, o laptop’tan uzak durmalısınız. Tablet ve ceplerde görüş açısının önemsiz olduğunu düşünmeyin. Cebinizi arabanızda bir GPS cihazı olarak kullandığınızda bu, önemli bir sorun haline gelebilir. Tabletlerde ise yanınızdaki kişiye bir şey izletmek istediğinizde bunu yaparken sorun yaşayabilirsiniz.
  • Beyazlar Beyaz Olmaz: AMOLED ekranlardan uzak durmanızı tavsiye etmiyorsuz, ancak ekranınızın beyaz renkleri mavi gibi farklı bir renkte göstermesi canınızı sıkabilir. Bunu test etmek için web tarayıcınızda “about:blank” adresini ziyaret edebilirsiniz.
  • Ekranın Parlaması: Cihazınızın ekranınıza baktığınızda, ekrandakilerden çok arkanızdakileri görüyorsanız burada bir sorun var demektir.
  • Dokunmatik Ekranda Görünen Izgara Çizgileri: Ekranınızda bu tür çizgiler görmek, cihazınız için onca parayı ödedikten sonra oldukça moral bozucu olabilir.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber - 84 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status