Anakonda Nedir? Özellikleri – Hakkında Bilgi

Anakonda Nedir? Özellikleri – Hakkında Bilgi 

Yılan türleri içinde en ağırı Anakonda’dır.Yaşam alanları Güney Amerika’nın nehir düzlükleri ve yağmur ormanlarıdır. Boyları yaklaşık 10 metre uzunluğundadır. Kiloları ise 150 – 160 kg civarındadır. Genel anlamda dişileri erkeklerinden daha büyüktürler.

1

Anakonda’lar avlanmak için ufak ağaçlara ve çalılara tırmanarak avlarını beklerler. Kuşları ve hayvanları tuzağa düşürmek için sabırla bekler.  Bu nedenledirki gözleri ve burun delikleri kafasının en üstündedir. Anakonda’lar boğa yılanı gibi avlarını ezerek öldürür ve bütünüyle yutarlar. Anakonda’nın dişleri vardır ancak zehirli değildir.

Yemek yemeden aylarca yaşayabilen Anakonda’lar yemek zamanı geldiği zaman bir domuzu ve bir oturuşta geyiği yiyebilirler. Bu tür hayvanları çenelerinin genişçe esneyebilmelerini sağlayan özel bağlarla birleşmesinden dolayı yemeği başarıyorlar. Avlarını kafalarından yutmaya başlar ki böylece bacakları takılmadan rahat bir şekilde avını yiyebiliyorlar. Bir yılan büyük bir hayvanı yuttuğu andan itibaren hemen sindirmeye başlar.

Sessiz olan bu yılanlar çiftleşme zamanı sessizliklerini bozarlar ve dişi yılanların dikkatini çekmek için yüksek sesler çıkartırlar. Anakonda’lar doğum zamanında 50’nin üzerinde yavru çıkartırlar. Doğumdan sonra yavru yılanlar kendi başlarının çaresine bakarlar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 294 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status