Armadillo Nedir? Özellikleri – Hakkında Bilgi

Armadillo Nedir? Armadillo Ne İle Beslenir? Armadillo Ne Kadar Yaşar? Armadillo Nerede Yaşar? Armadillo Fiziksel Özellikleri?

Armadillo diğer adıyla tatu çok iyi kazıcı bir memeli hayvan çeşididir. Uzunluğu yaklaşık 75 cm civarındadır. Kaplumbağaya benzeyen armadillo İspanyolca’da zırh giymiş adam anlamını almaktadır. Kuvvetli pençelerini kullanarak toprağı kazar ve arka ayaklarını kepçe gibi kullanarak toprağı atar.Toprak atarken toz içinde boğulmamak için nefesini dakikalarca tutabilir.

Armadillo ağır gövdesine rağmen iyi yüzücüdür. Tabi yüzerken çok fazla enerji harcayan armadillo yılda 100 kg’ın üzerinde lavra, solucan ve böcek yer. Koku alma duyuları çok iyi olduğundan böcekleri bulabilirler. 8 farklı türü olan bu hayvanların yaşadıkları bölgeler ise Arjantin , Amerika ve Florida’dır.

armadillo-nedir-ozellikleri-hakkinda-bilgi

Son 150 yıldan fazla bir zamandır sekiz renkli armadillo Birleşik Devletler’ in güneydoğusunda çok büyük bir hızla yayılmıştır. Başıboş bir şekilde yerleşim yerlerinde dolaşırlarken sık sık arabalar onlara çarpar.

Bir armadillonun diğerlerinden çizgileriyle ayrılacağını söyleyebiliriz. Üç renk armadillonun fazladan bir özelliği vardır. Kendini düşmandan korumak için top gibi yuvarlanabilir. Sekiz renkli armadillo yuvasının güvenli olduğuna inanır. Güçlü pençeleriyle kendini içeri hapseder ve oradan kımıldatmak hemen hemen imkansızdır. Bu farklı ve tuhaf yaratık bir sıçrayışta 1 metreye kadar sıçrayabilir. Dişi armadillolar zırhlarıyla birlikte birbirininin aynı dört bebek dünyaya getirirler. Tabakalar başlangıçta yumuşak ve derimsidir ve armadillo büyüdükçe yavaş yavaş sertleşirler.

Armadilloda yumurtalıklarda yalnız bir tane yumurta oluşmasına rağmen üreme olayları sonucunda dört tane yavru meydana gelir. Armadilloların bir defada 4 yavruları olur. Bu olay bir annenin her defasında tek yumurta dördüzleri doğurmasına benzer ve 4 yavrunun da cinsiyetleri aynıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 1.315 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status