Bıldırcın Nasıl Beslenir, Nasıl Yaşar, Nasıl Çoğalır, Nekadar Yaşar

Bıldırcın, karada yaşayan bir hayvan olup, yaklaşık 20 cm boylarında olan, tohum, böcek vb küçük hayvanları avlayarak beslenen kısa otlar içerisinde yuva yapan ve Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşayan göçmen bir kuş türüdür.

Bıldırcın yumurtaları özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bundan dolayı bıldırcın yumurtası tavsiye edilmektedir.

Bıldırcın Ne Demektir?

Tavukgillerden, boz renkli, benekli, yurdumuzda en çok sonbaharda eti için avlanan, etinden ve yumurtasından yararlanılan göçebe kuş (Coturnix).

Tavuksular (Galliformes) takımının, sülüngiller (Phasianidae) familyasından, 20 cm kadar uzunlukta, Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşayan göçmen bir tür.

Sülüngiller familyasından 18-20 cm boyunda, küçük başlı, narin ve sert gagalı, başı koyu kahve rengi ve gözlerin çevresi beyaz halkalı bir kuş türü.

bildircin

Bıldırcının Özellikleri:

Bıldırcınlar küçük, tıknaz yapıda karada yaşayan kuşlardır ve yumurtlayarak çoğalırlar. Tohum yiyicilerdir, bunun yanında böcek ve benzeri küçük avlar, karışık darı, civciv yemi, yeşillik ve canlı yem ile beslenirler. Yerde yuva yaparlar, uçuşları kısa, ileri doğru hızlıcadır. Japon ve bayağı bıldırcın gibi bazı türler göçmendir ve uzun mesafelere uçarlar. Bazı bıldırcınların yetiştiriciliği yapılır. İnsanlar tarafından yumurta üretmek için tutulurlar.

Sırtı kahverengi ve pas sarısı çizgilidir. Başı koyu kahverengi, karnı sarımsı beyazdır. Bıldırcınlar eylül, kasım arasında Afrika’ya göç ederler. Ülkemizden de geçerler. Mayıs ve haziran aylarında kuluçka yerine dönen bıldırcınların avı çok yaygındır.

Bıldırcın yaşam şartları göz önünde bulunduğunda zor şartlar da 1 – 2 sene ancak normal şartlarda 5 – 10 sene arasında değişen bir ömür süresine sahiptir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 2.819 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Bıldırcın Nasıl Beslenir, Nasıl Yaşar, Nasıl Çoğalır, Nekadar Yaşar (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Oylan lenk dedi ki:

    Pldrcn benim var 97 tana 60 tane dişi pldrcn 47 tane erkek keklik taha cok varmdir

  2. MSVCP140 dedi ki:

    🙂 OK !

DMCA.com Protection Status