Bombus Arılarının Yaşam Döngüsü

Bombus arıları yaklaşık 250 çeşit türü olan, renkli tüyleri olan, türdeşlerine göre oldukça iri yapılı ve genelde toprak altında yaşayan bir yaban arısı türüdür. Bombuslar’ın uzun dilli türleri, çiçek borusu uzun olan çiçeklerden de çiçek tozu ve bal özü alabilir.

Başlıca Kuzey yarım kürede görülür. Bazı türlerine Türkiye’de tüylü arı denir. Bazı yonca türlerini sadece bu arılar tozlaştırarak çoğalmasında katkıda bulunur. Bombuslar daha çok ılık iklimlerde görülürler. Afrika’nın büyük kısmında, Hindistan’ın alçak bölgelerinde bulunmazlar. Avustralya ve Yeni Zelanda’ya polenasyona yardımcı olmak için insan eliyle götürülmüşlerdir. Çoğu otoriteye göre yuva yapıcılar (bombus) ve parazitler (psithyrus) olmak üzere iki cins bombini bulunur. Bombuslar, tüylü ve sağlam yapılı arılardır.

Ortalama olarak 1,5-2,5 cm boyunda, çoğunlukla sarı ve siyah renktedirler. Genellikle yerde, terkedilmiş kuş ve fare yuvalarında kovan yaparlar. Organize yaşayan, sosyal böceklerdir. Kovanda bir kraliçe, dölleyici arılar (dronlar) ve işçiler bulunur. Parazit psithyrus cinsinde işçi sınıfı yoktur. Yuvacı bombuslar ile aralarında çok az görünüş farkı olan parazitler, yuvacıların kovanlarına yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar yuvanın asıl sakinleri tarafından bakılırlar. Anavatanı Britanya olan P. vestalis isimli parazit bazen bombus kovanının kraliçesini sokarak öldürür. Bu durumda kovanın asıl sakinleri yumurta üretemediğinden, işçiler sadece parazitlerin yumurtaları ile ilgilenirler.

Bombus Arıları Bal Üretir mi?

Bombuslar, yakın akrabaları bal arısı gibi bal üretebilirler. Ancak normal bal, daha konsantre ve daha şekerli olması nedeniyle, bombus balından daha uzun ömürlüdür. Ayrıca bombuslar normal bal arılarından daha az miktarda bal ürettikleri için, bombus balı üretimi çok kazançlı değildir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 288 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status