Kalkan Balığının Yaşam Döngüsü – Nekadar Yaşar, Nasıl Beslenir ve Çoğalır

Kalkan balığı milyonlarca yumurta vermesi yanında etinin lezzeti ve verimliliği ile ekonomik değeri çok yüksek olan bir hayvandır.

Kalkan Balığı Ne Kadar Yaşar

Kalkan balığı, gözleri vücudunun sol tarafında bulunan ve sağ tarafı ile denizin tabanında yatan bir yassı balık türüdür. Bu balığın vücudu yuvarlak ve gözleri de sol tarafında bulunmaktadır. Balığın sırt yüzgeci gözlerin önünden başlar, derisi pulsuz, küçük kemiksi yumrularla kaplıdır. Vücudun üst tarafı kahverengimsi renkli olup siyah ve beyaz noktalar vardır. Vücudun alt tarafı beyazdır. Dip balığıdır, erkeklerde, kemiksi yumrular daha az, dişilerde ise daha fazladır. 25-30 yıl yaşarlar. Yumurta’dan çıkan larvalar sonbaharda 7-10 cm’ye, bir yıl sonra da 15 cm boya ulaşırlar.

Kalkan Balığı Nerede Yaşar, Nasıl Beslenir ve Çoğalır

Atlas Okyanusu’nun doğusunda kıyı yakınlarında ve Boğazlar, Marmara, Ege ve Akdeniz’de seyrek rastlanır. Bütün hayatı dipte yatmakla geçer. Batı Akdeniz, Atlas Okyanusu ve Şimal Denizinde Kalkanın diğer türleri yaşamaktadır. 25 – 30 yıllık ömrü olan Kalkan Balığı 1 m. boya erişebilir. Sahillerde 5 – 10 m’den başlayarak 300 – 400 m. derinliklere inebilir. Etçil ve fazlasıyla obur bir balıktır. Erkekleri 5 -6, dişileri ise 6 -7 yaşlarında olgunlaşıp üremeye geçebilir. Üremeleri 100 – 150 C sularda Nisan’dan Haziran’a kadar sürer. Denizin dibinde yaşayan küçük balıklar, yengeçler ve diğer küçük deniz hayvanları ile beslenir. Neredeyse tamamen yusyuvarlak olan bu pulsuz ve tüketicilerin sevdiği balık türü ortalama 50 ila 70 cm boyuna ulaşır. Boyu bir metreye ve ağırlığı 20 kiloya varmış olanları çok nadir tutulur.

Dişileri ilkbahar ve yaz boyunca, denizin 10-40 metre derinliğinde, kendi büyüklüğüne göre 10 milyon ila 15 milyon yumurta döker. Erkek balık bunları dölledikten 7-9 gün sonra bu yumurtalardan mekik şeklinde vücutları olan yavrular çıkar. Bu yavrular 8-10 cm boya ulaşana kadar ve metamorfozları başlayana kadar sığ sularda plankton ile beslenerek yaşarlar. Ancak sağ gözleri kafalarının sol tarafına doğru kaymaya başlayınca ve yassılaşmaya başladıkları zaman derin sulara göç ederler. 5 yıl sonra kendileri de çiftleşip üreyebilirler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 482 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status