Köpeklerin Dilleri Neden Dışarıdadır

Köpeklerin dilleri neden dışarıdadır. Köpeklerin dilleri neden hep dışarıdadır. Köpeklerin dili neden dışarıdadır. Köpeklerin dili neden dışarıda olur.  Köpeklerin dili neden dışarıda. Merak ettiniz mi Köpekler, özellikle koştuktan sonra veya sıcak havalarda dillerini neden dışarıda tutarlar. Böyle yapmalarının nedeni nedir?

Köpekler de insanlar gibi, “memeliler” sınıfının üyeleridir. Memeliler, vücut sıcaklıklarını belli bir seviyede tutmaya uyum sağlamışlardır (sabit vücut sıcaklıklı canlılar). Sabit vücut sıcaklıklı hayvanların hepsinde, sıcak havalarda vücut sıcaklığını dengeleyebilmek için farklı stratejiler izlenir. İnsanlar bunu vücutlarının çeşitli bölgelerine dağılmış olan ter bezleriyle sağlar.

Birçok memeli ise, kürkleri ve kılları yüzünden bu şekilde terleyemez. Köpeklerde ise, esas olarak ayak altlarında ve çok az bir miktar da deri altında ter bezleri bulunur. Dillerini dışarıda tutarak pratikte aslında bizimle aynı şeyi yaparlar: buharlaşma. Buharlaşan su, vücudun ısı kaybetmesine neden olur. Köpeklerin özellikle koştuktan sonra çok daha fazla ve hızlı hızlı soluduklarını görürüz. Kediler de bazen çok sıcakladıklarında köpekler gibi dillerini dışarı çıkararak solurlar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 44 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status