Köstebek Nedir? Nerede Yaşar, Nasıl Beslenir ve Özellikleri

Köstebek nasıl bir hayvandır, ne yer, nasıl beslenir, nerede yaşar, nasıl yaşar, ne kadar yaşar, ne ile beslenir, özellikleri ve zararları…

Köstebekgiller (Talpidae), memeliler aleminde böcekçiller takımına ait, yeraltında, kazdıkları tünellerde yaşayan memeli grubunu kapsayan bir familyadır. Bazı türleri tamamen suda yaşarken bazıları yarı su yarı kara ortamında yaşar. Tamamen kürkle kaplı silindirik vücut yapıları ve küçük gözleri vardır. Ayrıca genellikle kullakları görünmeyecek şekildedir. Yer altında yaşayan omurgasız canlılarla beslenirler. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yaşarlar. Genellikle Asya ve Avrupa’da toprak içinde kazdığı galerilerde, Afrika ve Amerika topraklarında yaşayan değişik türleri de vardır.

Özellikleri

Silindirik küt vücutlu 15 cm boyunda. Postu sık kadife tüylüdür. Siyah, gri ve beyaz olanları vardır. Ön ayaklarıyla toprak içinde tüneller açar, böcek ve toprak solucanlarıyla beslenir. Ömrü: 4 yıl kadar. Çeşitleri: Köstebek, kan-su köstebeği, tepeli (veya yıldızlı) köstebek, su köstebeği, Amerika soreks köstebeği, Batı Amerika köstebekleri en çok bilinen türlerdir.

Böcekçiller (İnsectivora) takımından, toprak altı tünellerinde yaşayan bir memeli. Vücûdu silindirik biçimli ve her tarafa yatabilen kadife gibi yumuşak sık tüylerle kaplıdır. Çoğu siyah renklidir. Nâdir olarak gri ve beyaz olanlar da vardır. Bacakları beş parmaklıdır. Ön ayakları, toprağı eşmeye yarayacak biçimde olup, şekilleri insan eline benzerse de tırnakları kuvvetli ve keskindir. 2-3 cm’lik kuyruğuyla berâber 15-17 cm boyundadır. 120 gr gelenleri vardır. Erkekleri dişilerden daha iridir. Gözleri göremeyecek kadar zayıf olup, kıllar arasında gizlenmiştir. İyi görmemekle berâber ışığı fark eder. Buna karşılık dokunma, koklama ve işitme duyusu çok hassastır. İstediğinde dış kulağını kapatabilir. Toprak içinde açtıkları galerilerde bitkiler için zararlı olan böcek kurtçuklarını ve toprak solucanlarını avlayarak beslenir. Açılan tünel içinde saatte 4 km hızla yol alır. Doymak bilmeyen bir iştahı vardır.

kostebek-nedir-nerede-yasar-nasil-beslenir-ve-ozellikleri-

Hergün ağırlığı kadar besin yer. 12 saat içinde birşey yemezse açlıktan ölür. Esârette olanları günde 60 solucandan fazla yer. Sert olmayan topraklarda saatte 10-12 metrelik tünel açar. Tünellerin uzunluğu bâzan 50-100 metreye varır. Kazarken sivri burnuyla toprağı yukarı iterek yüzeyde tepecikler meydana getirir. Besili tüylü vücûduyla kazdığı tünelleri düzler. Postları dikine yükselen tüylerle kaplı olduğundan galerilerde ileri geri giderken dirençle karşılaşmaz.

Toprakta besin azaldığı takdirde ancak geceleri toprak yüzeyine çıkar. İyi yüzücüdür. Baykuş, tilki ve sansar baş düşmanlarıdır. Tehlike anında derideki bezlerinden sıvı bir madde ifraz ederek çok pis bir koku çıkarır. Düşmanları bu kokudan tiksinerek uzaklaşır. Kılları sık olduğundan toprakta kirlenmez ve ıslanmaz. Haşin ısırıcı bir hayvandır. Yalnızlığı sever. İlkbaharda çiftleşir. 35 günlük bir gebelikten sonra, tüysüz üç ile yedi kadar yavru doğar. İki haftada tüylenir, beş haftalık olunca yuvayı terk ederler. Bir yılda erginleşir. Dört yıl kadar yaşarlar. Köstebek zararlı böcek ve solucanları imhâ ettiğinden ve dehlizleriyle hava ve suyun toprak içine girmesini sağladığından faydalı sayılır. Bununla berâber ekilmiş tarlalarda toprak kümeleri meydana getirmesi ve dehlizleri kazarken bitki köklerini kesmesi zararlara da yol açtığından çiftçiler tarafından pek sevilmez. Tünellerine yağlı, petrollu paçavralar sokularak uzaklaşması sağlanır. Almanya gibi bâzı ülkelerde avlanması yasaklanmıştır. Buna rağmen bâzı memleketlerde kıymetli postu için bol miktarda avlanmaktadır. Yuvasını 30-60 cm derinlikte yapar. Genellikle tünellerin toprak yüzeyine olan yüksekliği hep aynı seviyededir. Allah’ın verdiği içgüdü sâyesine çok derinlere gitmediği gibi toprak yüzeyine de çıkmaz. Yuva olarak kullandığı merkezî odayı sel baskınına karşı korunacak bir şekilde geniş ve yüksek yapar, altını kuru yapraklarla döşer. Üst ve altında havalandırma tünelleri ve bunlara bağlı her gün sayısı artan avlanma galerileri vardır.

kostebek-nedir-nerede-yasar-nasil-beslenir-

Memleketimizde yanlış olarak bâzan kör fâreye de köstebek denir. Kör fâre (Spalax typhlus) de köstebek gibi toprak içinde galeriler açar ve yüzeyde kümeler hâsıl eder. Boyu 22 cm olup kuyruksuzdur. Toprak kazmada, ön ayaklarından çok kesici dişlerini kullanır. Köstebeklerin burunları sivri, kör fârelerinki küttür. Ayrıca kör fârelerin küçücük gözleri ince bir deri ile örtülüdür. Köstebekler böcek yedikleri için genelde faydalı hayvanlardır. Kör fâreler ise kemiriciler (Rodentia) takımından olup bitkilerin toprakaltı köklerini ve yumrularını yediklerinden zararlı kabul edilirler.

Zararları

Köstebekler bazı ülkelerde tarımsal açıdan zararlı bir hayvan olarak kabul edilirken, Almanya gibi ülkelerde koruma altına alınmış bir türdür. Köstebekler, yeni ekilmiş olan tarım arazilerinin toprak altyapısını, kazdıkları tüneller nedeniyle, bozmaktadır ve dolayısıyla da tarım ürünlerinin veriminde önemli düşüşler gözlenir. Ayrıca gelincik ve tarla faresi gibi diğer türler köstebeklerin açmış olduğu tünelleri kullanarak bitkilerin köklerine ulaşıp zarar vermektedir.
Köstebeklerin zararlı bir canlı türü olarak kabul edilmesindeki diğer bir etken ise insanlar tarafından kullanılan çimenliklerde açmış oldukları çukurlar ve bunlarla birlikte oluşan köstebek tepeciklerinin estetik problemlere neden olmasıdır.
Köstebekler, kurulan çeşitli tuzaklar ve zehirli maddelerle kontrol altına alınmaktadır.
Köstebekler Hindistan’da oldukça kirli, kötü kokulu ve pis hayvanlar olarak kabul edilmektedir. Hindistan’da köstebekler için kullanılan छछुन्दर / tʃʰətʃʰund̪ər / kelimesi çok pis ve korkak insan anlamına da gelmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 15.742 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Köstebek Nedir? Nerede Yaşar, Nasıl Beslenir ve Özellikleri (11 Yorum)

Yorum Yaz

 1. asude damla dedi ki:

  merhaba benim adım asude köstebekleri çok severim. onların nasıl yaşadıklarını çok merak ederim. onlar da bize sadık hayvanlardır. hayvanların çoğu bizim hayatımıza yardım eder. köstebekler hiç zararlı hayvanlar değildir.fareye çok benzerler. ama değildir. çok uzun burunları vardır. köstebekler toprağı kazarak ve eşeleyerek hayata uyum sağlamıştır. ağız ve burunları hortum gibi uzundur. gövdeleri silindir biçimdedir.

  • beril dedi ki:

   bende göstebekleri severim onların nasıl hayatı var çok merak ederil

  • tuana dedi ki:

   köstebekleri severim onların nasıl yaşadıklarını çok merak ederim onları gormek isterim ama malesef köstebekgiller istanbulda olmadıklarını biliyorum onları çokk seviyoru m hemde onları çok merak ediyorummmmmm

 2. asude damla dedi ki:

  merhaba benim adım asude köstebekleri çok severim. onların nasıl yaşadıklarını çok merak ederim. onlar da bize sadık hayvanlardır. hayvanların çoğu bizim hayatımıza yardım eder. köstebekler hiç zararlı hayvanlar değildir.fareye çok benzerler. ama değildir. çok uzun burunları vardır. köstebekler toprağı kazarak ve eşeleyerek hayata uyum sağlamıştır. ağız ve burunları hortum gibi uzundur. gövdeleri silindir biçimdedir. gözler yokmuş gibi derinin altında kalmıştır. kulak kepçeleri bulunmaz. ön ayakları toprağı uyum sağlamış ve kürek biçimindedir. postaları kısa ve sık kıllarla örtülüdür.

 3. emine naz aksoy dedi ki:

  merhaba benim adım emine naz aksoy birlikte sohbet edelimmi.ben 8yaşındayım .bana biraz köstebeklerden. bahsedermisin.

 4. GİZEM dedi ki:

  köstebek çok hoşnalım çok

 5. Muhammed dedi ki:

  Benm beslediğim bir köstebeğm var inanabiliomusunuz bazen elime gelio elim gıdıklanıo beni tanıor galiba o beni çok sevio bende onu

 6. nurten dedi ki:

  merhaba benim ismim nurten köstebekleri hiç görmdim ama köstebekgiler izliyorum

 7. cansu dedi ki:

  beraba arkadaşlar köstebekgiler çok sevimliler ve belki köstebekgileri göre biliriz ama hiç korkmamıza gerek yoktur zaten onlar bizden korkarlar ve kaçarlar yani KÖSTEBEKGİLER çok sevimliler ve ben gördum……

 8. cansu dedi ki:

  ben yine size bir şey yazmak isterim köstebekiler çok sevimliler ve solucanla beslenirler benim bitane evcil hayvanım var çok güzel ve köpek kahve rengi beyaz çok güzel ve ismi lora çok güzel köpek

DMCA.com Protection Status