Moa Nedir? Özellikleri – Nasıl Beslenir

Moalar soyu tükenmiş ve Yeni Zelanda’ya özgü 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşayan uçamayan kuşlardır. Yeni Zelanda’nın ormanlarında ve ovalarında yaşayan tüm zamanların en büyük kuşları olarak kabul ediliyor.

Devekuşunu andıran bu kuşların boynu uzun, başı küçük, gagası sağlam bacakları güçlüydü. Başlıca besin kaynakları otlar, tohumlar, meyveler ve yapraklardı.

Moaların boyutları türlere göre büyük bir değişiklik gösteriyordu.Bazılarının boyu 3 metreyi aşarken, en küçükleri hindiden iri değildi. Derileri kırmızıydı. Koyu renk tüylerinin ya uçları beyazdı ya da ortası sarı çizgili ve kenarları morumsuydu.

İri moaların 17. yüzyılın sonlarına doğru yok olduğu, küçük yapılı türlerden bazılarının daha uzun süre varlığını sürdürerek 19. yüzyıla ulaştığı sanılmaktadır.

Molar’ın yok oluş nedenleri?

İnsanlar Yeni Zelanda’ya ayak bastıklarında moaların soyu neredeyse tükenmek üzereydi. Uçma kabiliyeti olmayan moalar, sadece bitkiyle beslendikleri için neredeyse hiç düşmanlar yoktu. Onların en büyük düşmanı insanlardı… Moa kuşlarının büyük çoğunluğu insanlar tarafından avlanmıştır. Bununla beraber bazı uzmanlar, moa kuşlarını soylarının tükenmesinin tek nedeninin insanlar olmadığını belirtiyor. Bu uzmanlara göre; büyümesi çok geç tamamlanan moa kuşları, diğer yırtıcı kuşların avı oluyordu. Moa kuşlarının yavru olarak yaşadıkları dönem 10 yıl kadardı ve bu dönemde kendilerini koruyamıyorlardı. Küçük başları ve ince boyunları yırtıcı kuşların hedefi oluyordu.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 3.344 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status