Tavşan Nedir? Nasıl Beslenir, Nekadar Yaşar, Nasıl Çoğalır

Tavşan, Tavşangiller familyasının kemirgenler türünden olup,70 cm kadar uzunluğa ulaşan, hızlı koşan, eti yenen, kuyrukları uzun kıllarla örtülü, kulak ve arka bacakları uzun ve postundan faydalanılan memeli bir hayvandır.

Tavşan Nerede Yaşar:

Tavşanlar toprak altında oyuklarda, başka hayvanların yuvalarında, kendi kazdıkları yuvalarda veya uzun ot ve çalıklar da yaşar. Familya üyelerine tavşan veya ada tavşanı adı verilir. Tavşangiller, Ochotonidae familyasını oluşturan pikalardan tüylü küçük kuyrukları, uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır.Tavşan ırklarına göre değişiklik göstersede tavşanın ömürleri diğer hayvanlar gibi genel olarak 10 yılı geçmez. Tavşanların ortalama yaşam süreleri 5-10 yıldır.

Tavşan Ne Yer:

Tavşanlar kemirgen hayvanlardır. Tavşan otoburdur yani otla beslenen hayvanlar arasındadır. Havuçla özdeşleşmiş olan Tavşan diğer sebzeleride yiyebilir. Yaprakla dahi beslenebilir.

Tavsan

Tavşan Nasıl Ürer:

Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakımları çok azdır. 7 gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır. Tavşanlar yılda 3-7 kez doğum yapabilirler. Her doğumda aşağı yukarı 7-8 yavruya kadar yavruladıkları bilinir. Tavşanların hamilelik süresi 33 gün olarak tespit edilmiştir. Buna deyim olarak 1 ay 1 hafta diyerek genelleştirilmiştir. Tavşan genel itibari ile 5-6 aydan sonra doğurabilecek erginliğe erişir. Anne tavşanlar günlerle ifade edilebilecek bir zaman ile annelik yaparlar daha sonra yavruyu kendi haline bırakırlar. Tavşanların doğumu ile ilgili olarak şu bilgiyi de vermek faydalı olacaktır. Birçok memeli hayvanda olduğu gibi Tavşanda gözleri kapalı doğar ve ancak 7-12 gün arasında gözleri açılır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 7.739 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Tavşan Nedir? Nasıl Beslenir, Nekadar Yaşar, Nasıl Çoğalır (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. metin dedi ki:

    sevgili tavşan seven arkadaşlar yolda bir tane tavşan buldum arabaya aldım eve getirdim balkonda bakmaya başladım ama beklemedigim bişey oldu üç gün sonra dün yani 6 tane yavru dünyaya getirdi nasıl bakılır bilmem bakarım diyen bir arkadaş var ise nereye isterse getire blirim yeterki allah rızası için bakan biri çıksın anlayan. ataşehir istanbul

DMCA.com Protection Status