Tazmanya Kaplanı (Tasmanian Tiger) Nedir?

Tazmanya kaplanı, 20. yüzyılda soyu tükenen Avustralya’da yaşamış iki keseli etçil bir memeli hayvandır. Tazmanya kaplanı, bölgede nesli kaybolan türler içinde en ünlü ve en büyük olanıdır.

Her iki cinsinin de keseli olduğu bilinen kaplanının erkek cinsi, üreme organlarını kapatan ve koruyucu bir kılıf gibi davranan bir keseye sahipti.

Diğer kıtalarda ki kurtlar ve kaplanlar (kaplan ve kurt plasentalı memelilerdir ve keseli Thylacine ile akraba değillerdir) gibi Thylacine de doruk yırtıcı idi ve hem boyutu hem de genel biçimi adını aldığı kuzey yarı-küreli yırtıcılara benzemekteydi.

Tasmanya kaplanının yaşayan en yakın akrabasının,tasmanya canavarı veya numbat olduğu sanılıyor. Tazmanya kaplanının en sonuncusu 1936 yılında ölmüş ve ‘nesli tükenen’ hayvanlar grubuna dahil olmuştur.

Tazmanya kaplanının soyu neden tükendi?

Avustralya bölgesine özgü büyük bir etçil keseli olan Tazmanya kaplanının, bu bölgedeki diğer bazı hayvanlar gibi soyu tükenmiştir. Yeni kıta Avustralya’nın keşfinden sonra buraya göç eden Avrupalılar, bölgedeki birçok neslin de sonunu hazırladı. Tazmanya 1777′de İngiliz Krallığı’nın bir parçası haline geldi. Tazmanya’ya yerleşen İngilizler koyunlarını öldürdükleri için Tazmanya kaplanlarını, nesilleri tükeninceye kadar avladı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Hayvanlar Alemi - 948 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status