Adet Ağrısı Neden Olur?

Adet Ağrısı Neden Olur? Regl Ağrısı Neden Olur? Adet döneminde ki ağrıların nedeni nedir?

Adet dönemi kadınlar için en zor dönemlerden biridir. Adet dönemi yaklaştığı zaman vücutta, özellikle karın ve kasık bölgesinde aşırı bir ağrı oluşur. Peki bu ve benzeri ağrıların nedeni ne olabilir?

Adet Dönemi Ağrıları;

Adet döneminde  şiddetli karın-kasık ağrısı, migren ağrısı, halsizlik, bulantı ve bazen kusma, sırt ve bel ağrıları oluşur. Peki bu ağrıları nedeni nedi?

Adet Ağrısı Neden Olur?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

Bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 1 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status