Aşk Nedir? Aşkın Kaç Hali Vardır

Aşk nedir? Aşkın kaç hali vardır.

Aşk kutsaldır ve aşıklar aşkın kutsallığı hakkında bilgi sahibi olduklarında ömür boyu devam edecek ve hiçbir zaman bitmeyecek; yani ölümsüz denilen aşkı yaşamaktadırlar.Aşkı sadece cinsel bir durumdan ibaret olarak gören insanların yaşadıkları aşk ancak yedikleri bir lokma ekmek misali her zaman sönük ve her an bitmeye hazır bir şekilde sürer gider.

Aşk Nedir:

Aşk kadın ve erkeğin birbirlerine ilgi duymasıyla başlayan sonra bir ömür devam eden yada geçici süreliğine süren bir histir.Unutulmamalıki aşk kutsaldır ve aşık gönül haremine sevdiğinden başkasını almaz.Aşkın kutsallığına inanan her zaman onu en güzel şekilde yaşar ve geçici heveslerden uzak durur; çünkü geçici heveslerin sonu hüsrandır.

ask-nedir-askin-kac-hali-vardir

Aşkın halleri;

Boş  Aşk

Sadece hayat birlikteliğinden ibarettir. Bu aşk çeşidi genellikle görücü usulü ile evlenme ve beşik kertmeliği evliliği olan toplumlarda (ve tabii ki ülkemizde) sıklıkla görülüyor. Bu tip aşk’lar ilerleyen dönemlerde diğer özelliklerin etkilenmesiyle şekil değiştirebiliyor; aynı şekilde dolu aşklar da zamanla tutku ve yakınlık boyutunu yitirip ‘boş aşk’a dönüşebiliyor.

Dolu Aşk

Bu aşk cicim aylarının yaşandığı, ilk planda aşıkların heyacanlandığı ve cinsellikten ibaret olan aşktır.Yakınlık özelliği de geliştiğinde bu deli dolu aşklar romantik aşklara evrimleşiyor; aksi taktirde yakınlığın ve bağlılığın olmadığı durumlarda genellikle kısa sürüyor. Bu kişiler birkaç gün veya hafta evli kalıp hemen boşanma davası açabiliyor ya da 40’lı yaşlarında beşinci eşinden de ayrılabiliyorlar.

Arkadaşca Aşk

Yakınlık ve hoşlanmadan ibaret olup kısa vadeli aşktır. Bu tip aşkta taraflar genellikle partnerlerine ilişkin cinsel çekim hissetmezler. Arkadaşça aşklarda kısa süreli iyi anlaşma, “kardeş gibi sevme”, geçici heves, bittiğinde hemen unutma ama hatırlandığında saygı duyma gibi hallere sıklıkla rastlanıyor.

Romantik Aşk

Her açıdan aşkın yoğun hissedildiği aşk’tır.Romantik aşklarda duygu yoğunluğu ve sevilen kişinin arzulanması ilişkinin dolu dolu hissedilmesine sebep oluyor. Geçmişteki unutulmayan aşk deneyimleri genellikle bu tip aşklardan kaynaklanıyor.

Dostluk Aşkı

Çiftlerin birbirine yoğun yakınlık hissettiği, saygı ve sevgi çerçevesi içinde her türlü duygusal ve düşünsel paylaşımın engellenmeden yaşandığı, ancak fiziksel çekimin olmadığı aşklar. Uzun yıllar evli kalıp hiç münakaşa etmeyen, dışarıdan bakıldığında resmiyet görünümünün belirleyici olduğu, dengeli ve tutarlı birliktelikler sıklıkla bu tip birlikteliklerde görülüyor.

Zamanla arzu ve fiziksel çekimin azaldığını hisseden çiftler de dostluğun paylaşıldığı aşk evrenine geçiş yapabiliyor. Bu tip durumlarda sadakatsizliklere de sıklıkla rastlanıyor. “Eşimi çok seviyorum ama artık bir şey hissetmiyorum” veya “30 sene beraberlikten sonra artık çekim hissedemiyorum” tarzı ifadelerin bulunduğu bu aşklar kimi zaman aşırı kıskançlıklara da gebedir.

Arzulu Aşk

Beraberliği ve evliliği uzun süre devam ettirmenin altındaki temel dürtünün ‘arzu’ olduğu aşklar. Yakınlık faktörünün olmaması bu tip ilişkilerde ihtilafların ve tartışmaların belirgin olmasına yol açıyor, çünkü taraflar genellikle anlayışsız, bencil, yapıcı iletişim becerilerinden yoksun ve sabırsız oluyorlar.

Eksiksiz (Tam) Aşk

Her üç boyutun da tamam olduğu, ideal aşklar. “Mükemmel çift, ruh ikizi, hayatımın aşkı” ve benzeri tanımlamaların yapılabilmesi için tutku, yakınlık ve bağlılık boyutlarının eksiksiz şekilde beraber bulunması zorunlu sayılıyor. Eksiksiz aşk, âşıklara müthiş bir ilişki deneyimi sunuyor. Eksiksiz aşkı elde etmenin zor, ancak devam ettirmen daha da zor olduğu biliniyor. İlişkiyi canlı tutmak için çaba sarf etmek, özverili olmak, etkili ve empatik iletişim sağlamak, sürprizlere açık olmak, cinsel açıdan aktif olmak, saygı ve anlayışı her şeyden üstün tutmak gerekiyor.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 230 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status