Bebekler Neden Ağlar – Ağlama Nedenleri

Bebekler neden ağlar. Adı üstünde bebek, daha konuşmaya başlamamış, daha kendisini ifade edemeyen bebekler doğal olarak ağlayarak dertlerini anlatmaya çalışırlar. Bizde bebeklerin neden ağladıklarına dair belli başlı nedenleri aktarmaya çalışacağız.

Açlık:
Ağlamaya neden olan en önemli sebeplerden biridir. Eğer bebeğin beslenme vakti gelmişse bunu ağlayarak gösterebilir. Bebeğin karnı doyduktan sonra da ağlaması devam ediyorsa başka sebepler araştırılmalıdır.

Bezinin kirli olması:
Bebeklerin cildi çok hassastır. Bu nedenle bebeğin altı kirlendiği zaman çabuk tahriş olur ve kirli bez bebeğin canını yakmaya başlar. Bu yüzden bebeklerin altı sık sık değiştirilmelidir. Ayrıca, bebeğinizin rahat ve neşeli olabilmesi için bezi onu kısıtlamamalı, hareketlerini engellememeli, göbeğini sıkmamalı, esnek olmalı, üzerinden kaymamalı ve sızıntıyı önlemelidir. Bebeğiniz için en uygun bebek bezini seçin.

Sıcak veya soğuk:
Bebeklerin en rahat ettikleri ortam ısısı 22-24 C° derece arasındadır. Daha sıcak ya da daha soğuk ortamda huzursuz olurlar ve ağlayabilirler. Bu ısılarda üstüne penye atlet ve tulum giydirmek yeterlidir. Yatağından kaldırıldığında üstüne ince bir yelek giydirilmesi, üşütmemesine yardımcı olur.

Sevgi ve ilgi ihtiyacı:
Bebekler anne karnından alışık oldukları sesleri (annesinin ya da babasının sesi gibi) duymak isteyebilirler, bunun için bebeği konuşarak sevmek önemlidir. Bazen bebekler sadece ilgi istedikleri için ağlayabilirler. Annenin ya da babanın kalp atışları bebeği sakinleştirir. Kucağa alıp, sol tarafa doğru yatırmak ona güven hissi verir.

Karın ağrısı:
Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yedikleri ve içtikleri bebekte karın ağrısına neden olur. Bu nedenle bebekler emdikten sonra karın ağrısı nedeniyle ağlayabilirler. Bebekte inek sütü alerjisi varsa formül mama ile beslenirken de karın ağrısı ve ağlamaları olabilir.

Gaz sancısı:
En sık karşılaşılan ağlama nedenlerinden biridir. Günün belli saatlerinde dindirilemeyen ağlama nöbetleri olarak kendini gösterir, sebebi tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli bitkisel ilaçlar ve davranış modelleri gaz sancısını durdurmak için uygulanabilir.

Enfeksiyonlar:
Bir bebek sürekli ağlıyorsa ve daha önceki rutin ağlamalarına benzemiyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Orta kulak enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonunda ağlama, hastalığın ilk bulgusu sayılabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Çocuk / Kadın - 239 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status