Bir Kadın Evliliği Ayakta Tutmak İçin Neler Yapmalı

Aslında bu cümleyi pek sevmiyorum ama zamanımızın klişe sözü olduğu için kullanıyorum. Evliliğin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu söylemeye gerek yok. Ama pek çok şey de olduğu gibi, kaybedildikten sonra değeri anlaşılıyor.

Bir kadın olarak evliliğinizi en güzel şekilde nasıl yaşamanız gerektiği ile ilgili bazı tavsiyelerim olacak.

Evet hanımlar evliliğinizi ayakta tutmak için neler yapmanız gerekiyor;

Dürüstlük, samimiyet evliliği ayakta tutmak için en önemli etkenlerdir. Kocanıza karşı her zaman dürüst olun. Yaptıklarınız gösteriş için veya kandırma amaçlı olmadan tamamen samimi olmalı. Samimi olmayan hiçbir şeyin anlamı yoktur. Samimi olmayan şeyler her zaman yıkılmaya mahkumdur.

Bir kadın kocasını kıskanmamalı. Kıskanan kadınlar olumsuz etkilere neden oluyor. Kıskanılması gereken birisi varsa bu siz olmalısınız. Kocanıza karşı öyle samimi ve içtenlikle bağlı olmalısınız ki, o sizi kaybetmemek için her şeyi yapmalı. Hanımlar gerçekten bir çiçektir. Özel bir çiçektir. O çiçek sadece kocasına özel olmalıdır.

Evlilik sorunlarının en büyük nedenlerinden biri de, kocasına davrandığı gibi çevresindeki insanlara da aynı şekilde davranmasıdır. Öyle şey olmaz demeyin, çoğu kadın bunu yapıyor.

Bir kadının kocası ile yaşadığı her şey çok özeldir. En yakın bayan arkadaşınız olsa bile, kocanız ile ilgili fazla bahsetmeyin. Kocanız sizi ne kadar etkiliyorsa, başkasına anlattığınız zaman o da elbet etkilenecektir. Siz kendi elleriniz ile başkalarına koz vermiş olacaksınız. Bilmem anlatabildim mi?

evliligi ayakta tutmak

Kocam benim için ne yapıyor, neler yapmalı, sevgisini bana nasıl gösteriyor, nasıl göstermeli gibi düşünceleri atın bir kenara. Siz onu sevdiğiniz için neler yapmalısınız onları düşünün. Kocanızın sadece sizin için neler yapması gerektiğini beklemek bencilliktir. Bencil insanları da hiç kimse sevmez. Kocanız bencil olsa sever misiniz?

Tüm olumsuzlukları bir kenara bırakın ve kocanızın ilgisini çekmek için ne gerekiyorsa yapın. Bu sadece bir anlık, günlük, aylık veya yıllık değil, bir ömür olmalı. Onu mutlu etmek için çabalayın. Sadece ben mi yapacağım demeye başlamayın sakın. Yine bencilce düşünmeye başlarsınız. Siz üstünüze düşeni yapın ve neler olacağını en kısa zamanda göreceksiniz.

Kocanızı mutlu etmek çok basittir. Eve geldiği zaman kapıyı siz açın. Kapıyı açarken de asık suratla değil, güler yüzle açın. Mutlu yuvasına geldiğini anlasın. Bir sıkıntınız varsa hemen üstüne çullanmayın. Bugün bunlar bunlar oldu, bu öyle oldu, bu böyle oldu demeye başlamayın sakın. Gereken ilgiyi gösterin. Zaten kocanız sizden alacağı o mutlu enerji ile “hayatım bugün neler yaptın, günün nasıl geçti” o kilit soruyu soracaktır. Bu soruyu sordu diye de hemen, ne var ne yok saymaya başlamayın. Kocanızın nabzına göre izah etmeye başlayın.

Bazı kadınlar kocam eve geç geliyor diyor. Nedenini asla kendilerinde aramıyorlar çünkü. Bir erkek bir evde mutluysa koşar adım gelir o eve. Ama eğer o evde mutlu değilse, nasıl bir halde eve gelmek zorunda olduğunu biraz düşünün. Eğer kocanızı evde mutlu, huzurlu ediyorsanız emin olun, zorunlu olmadığı durumlar dışında hep evde olmayı hayal eder ve ister. Fazla bir şey istemez ki, huzur ve mutluluk. Bunlar olduğu zaman kocanızın gözü sizden başkasını görmez.

Kocanız bir maça veya arkadaşlarıyla bir yere mi gitti? Ne yapmalısınız, iki de bir arayıp, ne yapıyorsun diye sormalı mısınız? Tabi ki hayır. Siz aramayın, o sizi arayacaktır. Bakın hanımlar, kocanızı evde mutlu ediyorsanız evin dışında olduğu her durumda evine gitmek isteyecektir. Güler yüzünüzü görmek, tatlı dilinizi duymak isteyecektir.

Benim kocam ne anlar öyle şeylerden, benim kocama ne yapsam da fayda etmez diyorsanız, demeyin. Çünkü samimi bir şekilde yaptığınızın her şeyin mutlaka karşılığını alacaksınız. “Gönülden çıkan gönüle dokunur” Bu söze bayılıyorum. Aslında yaşamda mutluluğun kilididir. Zorla değil, gönül rızası ile yaptığınız şey, karşıdakinin gönlüne dokunur. Bu da mutlu bir yuva demektir.

Siz kocanıza aitsiniz diyeceğim, çoğunuz niye biz neyiz demeye başlayacaksınız. Demeyin! Evet siz kocanıza aitsiniz. O da size aittir. Aile içinde ne yaşanıyorsa asla başkalarına anlatmayın. Ne olursa olsun hep kendi aranızda sorunlarınızı halledin.

Evet sizler birbirinize aitsiniz. Siz onun için özel olmalı, o sizin için özel olmalı. Bir ömür aynı yastığa baş koyacağınız insan sizin için daha ne kadar değerli olmalı. O yüzden saygı ve sevgi uçup gitmeden her şeyi yapın. Saygı yok olup giderse, ortada hiçbir şey kalmaz. Siz hiçbir zaman saygı, sevgi ve samimiyetinizi kaybetmeyin. Elbet meyvesini alacaksınız.

Umarım hep mutlu ve huzurlu bir yuvanız olur.

Hanımlar, bu konularda konuşmak istedikleriniz olursa, yorumlarınızı bekliyorum.

Yazar: Serkan Gönültaş

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / VeHayat / Yaşam - 688 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Bir Kadın Evliliği Ayakta Tutmak İçin Neler Yapmalı (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Özlem dedi ki:

    Oncelikle merhaba serkan bey. Benim esim beni sevdiğini söylüyor,beni kirmamaya çalışıyor gibi gosteriyor ama cok ağır sözleri var ayrica beni aldattı ve halen birileriyle konuşuyor gibi hissediyorum.Ne yapacağımı artik onun ne yapmaya çalıştığını anlayamiyorum.Bana bi akıl verseniz,ne yapabilirim bu durumda?

    • Serkan Gönültaş dedi ki:

      Sizi sevdiğini söylemesi, yaptıklarıyla bütünleştiği zaman değer kazanır. Eğer söyledikleri ile yaptıkları uyuşmuyorsa, sözlerinin pek bir anlam ifade ettiği söylenemez. Eğer siz yanlış yapmaktan uzak durduğunuz ve onu mutlu etmek için çabaladığınız halde kötü sözler işitiyorsanız ve başkalarına ilgi duyuyorsa sizi sevdiğini söylemek pekte mümkün olmaz. Eğer kocanızın fazla üstüne gidiyorsanız geri planda durmanızı tavsiye ederim. Bu sadece erkekler için değildir, kim sık boğaz edilirse karşıdakinden uzak durmaya çalışır. Siz kocanız için yapmanız gerekenleri yapın ama biraz kendinizi soyutlayın. Sizin ondan uzak duruşunuz eğer onun size karşı davranışlarında olumlu yönde etki etmiyorsa veya size yakınlaşmasına neden olmuyorsa sizi sevmediğini söyleyebiliriz.

DMCA.com Protection Status