Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Cildi, Güneşin zararlı ışınlarından korumak için kremlerden faydalanırız. Bunun için, güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika önce koruma faktörlü kreminizi sürmeniz gerekir. Çünkü güneş kremi; cildinizin erkenden yaşlanmasını, lekelenmesini ve kurumasını engeller. Peki, bu kadar önemli olan güneş kreminin, cildinizle uyumlu olup olmadığını nasıl anlayacaksınız veya anlamanın yolları nelerdir?

Kullanacağınız güneş kremini, cilt tipinize ve foto tipine uygun seçmelisiniz. Foto tip, ten renginize göre cildin güneşe karşı verdiği tepki özelliğidir. Örneğin; açık tenli ve ince ciltli kişiler çok çabuk kızarır, kolay kolay bronzlaşmaz.

Bu nedenle, böyle ciltlere sahip kişilerin sürekli çok yüksek koruma faktörü içeren kremler kullanmaları gerekir.

Esmer tenliler, açık tenlilere göre daha şanslı görülebilir. Çünkü esmer tenlilerin güneş savunma sistemleri, açık tenlilere göre daha gelişmiştir.

Esmer tenlilerin cildi, güneşe maruz kaldıklarında kızarmaz; çoğunlukla bronzlaşır. Fakat ne olursa olsun, güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruma faktörlü krem sürmeleri gerekir. Kullanacakları kreminse en az 15 faktör olması şarttır.

Ayrıca kişi ister esmer olsun ister beyaz tenli, mutlaka bronzlaştıktan sonra da güneş koruma faktörlü kremini sürmeye devam etmelidir. Cildin, hiçbir zaman savunmasız bırakılmaması gerekir.

Bir diğer önemli nokta ise; alacağınız kremin çeşidini iyi bilmektir. Yani bu ürünlerde kendi aralarında ayrılırlar. Örneğin; kuru, yağlı ve akneye meyilli ciltler gibi.

Kuru ciltler için yoğun kıvamlı, krem formunda ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak, yağlı ve akneli ciltler için akışkan formda olan, hafif dokulu spreyleri tercih edebilirsi

Güneş koruma kreminizi her iki saatte bir yenilemeniz, cilt sağlığınız ve güvenliğiniz açısında oldukça önemlidir.

Aynı zamanda cildin doğal nem dengesini korumak amacıyla, uygun bir nemlendirici krem kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 58 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status