Aniden Ağlayıp Susmayan Bebeğe Karşı Anne Baba Ne Yapmalı

Bebekler dilleri çözülüp konuşmaya başlayıncaya kadar her isteklerini, bütün sorunlarını ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Bu gibi durumlar karşısında bebeğin ihtiyacının ne olduğunu anlamak özellikle yeni anne babalar için oldukça güç durumlardan birisidir. Unutmayın bebekler durduk yere ağlamazlar. Ağlamalarının mutlaka bir nedeni vardır. Ya açtırlar, ya altları ıslaktır yada bir rahatsızlıkları vardır.

Bizde özellikle yeni anne baba adayları için bebeği sakinleştirme konusunda yardımcı olacak önerilerde bulunmaya çalışacağız.

İlk önce bebeğinizin ağlamasına neden olan sorunları zamanla daha iyi anlayacaksınız. Mesela bebek ağlamaya başladığında aç olduğunu düşünüyor iseniz onu doyurmak ile sorunu halletmeye başlayabilirsiniz.

Farklı yazı kaynaklarından elde ettiğiniz bilgileri belki işe yaramayabilir, ancak denemekte fayda var. Bebeğiniz ne yaparsanız yapın susmayabilir. Kolik ağlamaları olarak bilinen ve genellikle 3 haftadan 3 aya kadar sürebilen bu dönem yaygın görülen bir durumdur.

Ağlayan bebeğin ilk nedenlerinden birisi açlık olabilir. Aç olup olmadığını öğrenin ve karnını doyurarak ağlamasını önleyin.

Bebekler özellikle sallanmaktan çok hoşlanırlar. Bazı bebekler salıncakta, bazıları elde sallanmaktan hoşlanırlar.  Ağlayan bebeğinizi sallayın ve hoşuna giderse mutlaka susacaktır.

Dans ederek bebeğinizi omuzlarınızdan yukarıya doğru kaldırın ve elleri ile boynunuzu kavramanızı sağlayın, ileri geri hareketlerle dans ederek şarkı söyleyin. Bebeğiniz sakinleştikçe siz de yavaşlayabilirsiniz. Sling ya da kanguru ile kendinize bağlayın. Yakın olmak bebekleri sakinleştirebilir. Kendinize bir sling aracılığıyla yakınlaştırırsanız bebeğiniz kalp atışlarınızı duyacak ve kendini güvende hissedebilecektir.

Bazı durumlarda bebeklerin ağlama sebebi acıdan, açlıktan, yorgunluktan, bezi ıslandığından ya da sallanmak istediğinden olmaz. Her bebeğin ağlamak için kendi nedeni vardır. Buna dayanabildiğiniz sürece ağlamasına izin vermekten başka yapacak bir şey olmayabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Çocuk - 245 viewsYorum Yazın
Etiketler: / / / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status