Kışın Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir

Kış aylarında kapalı ortamda bulunma, mikrop yoğunluğunun artması, vücut direncinin düşmesi, hava sıcaklığında ani değişiklikler ve güneş ışığına daha az maruz kalmak, enfeksiyonların daha sık görülmesine yol açar. En sık görülen hastalıklar soğuk algınlığı, grip, larenjit (krup), bademcik iltihabı (tonsillit), kulak iltihabı (otit), sinüzit, bronşit, ve zatürredir.

 Soğuk algınlığı ve grip: Burun yoluyla vücuda giren virusler nedeniyle oluşur. Hapşırık, burun akıntısı-tıkanıklığı, hafif ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve halsizlikle ortaya çıkar. Grip soğuk algınlığına benzer, ancak ateş daha yüksek seyreder (genellikle 38,5 derece üzerinde) ve yaygın kas ağrısı olur. Yatak istirahati, ateş düşürücü (Aspirin kullanılmamalı) ve bol sulu gıda verilmelidir. Ateş 36 saatte düşmüyor, şuur değişikliği gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa hastaneye başvurmalıdır.

 Larenjit: Ses kutusu olarak bilinen gırtlak iltihabıdır. Virus ve bakteriyle oluşur. Ses kısıklığı, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve bazen ateş yapar. Oda havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir. Havlar gibi öksürüyor ya da nefes alıp verirken hırıltı duyuluyorsa (krup hastalığı) hemen doktora başvurulmalıdır.

 Bademcik iltihabı (tonsillit): Çoğunlukla viruslere bağlıdır. Ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve boyun lenf bezlerinde şişmeye neden olur. Ateş düşürücü-ağrı kesici, streptokok mikrobuyla oluşmuşsa antibiyotik verilir.

 Orta kulak iltihabı (Otit): Kulak ağrısı ve kulak akıntısıyla kendini gösterir. Burun tıkanıklığı giderilmeli, ağrı kesici ve ateş düşürücü yanında, gerekiyorsa antibiyotik kullanılmalıdır.

 Sinüzit: Yüzde bulunan sinüs olarak adlandırılan boşlukların iltihabıdır. Grip ya da soğuk algınlığı sonrası ortaya çıkabilen sinüzit belirtileri ateş, baş ağrısı, koyu renk burun akıntısı, yatınca artan öksürük ve yüzde ağrıdır. Burun açık tutulmalı, ateş düşürücü ve antibiyotik kullanılmalıdır.

 Bronşit: İki yaşın altndaki çocuklarda daha sık görülür. Viruslere bağlıdır. Nezle, hafif ateş ve kuru öksürükle başlar, giderek öksürüğün şiddeti artar. İlerlerse göğüste hırlama ve nefes darlığı belirir. Burun temizliği, ortamın nemlendirilmesi önerilir. Nefes darlığı ortaya çıkmışsa hastaneye başvurmalıdır.

 Zatürre: Virüs ya da bakterilerle ortaya çıkan ve her yaş grubunda görülebilen akciğer iltihabıdır. 3 yaşından küçük çocuklarda sık hastaneye yatış nedenidir. İyi tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olabilir. Ateş, öksürük, yan ağrısı ve nefes darlığı yapar. Bol sıvı alımı, yatak istirahati ve antibiyotik kullanılır.Akşam

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Çocuk - 23 viewsYorum Yazın
Etiketler: / / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status