Yenidoğan Sünneti Neden Tercih Ediliyor

Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr Levent Gürkan anlattı:

Ebeveynlerin çocuklarını ileri yaşlarda oluşabilecek psikolojik travmadan koruma düşüncesiyle tercih ettikleri yenidoğan sünneti, daha ileri yaşlarda gerçekleştirilen sünnetten hem teknik hem de daha az ağrısız olması bakımından farklılık gösterir. Bu yönüyle yenidoğan sünneti alışkın olmayan hekim için kolayca hata yapılabilecek bir konudur. Doktorlar arasında yaygın olarak yenidoğan bebeğin ağrı duymayacağına dair yanlış bir inanış vardır.

Oysa gebeliğin 35 – 37’nci haftasından itibaren bebekler basit dokunmayı ağrılı uyarandan ayırabilecek beyinsel olgunluğa ulaşmakta ve ağrıları hissetmektedir.  Bu yüzden cerrahi teknikten bağımsız olarak mutlaka uygun uyuşturma yapılmalıdır.

Uyuşturma yapılmadan uygulanacak her ağrılı girişim bebeğin ilerideki hayatında cilt hissinde kalıcı değişikliğe yol açabilir.  Anne veya en azından bir bireyle cilt teması bebekleri rahatlatıp ağrı duygusunu azaltır. – Bebeğe özel bir sıvı emdirilmesi ağrı kesici maddelerin etkinliğini belirgin olarak artırır.Aksam

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Çocuk - 165 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status