Diyetinizi Kolaylaştıracak Öneriler

Diyet yaparken en önemli faktörlerden birisi de iradenizi kuvvetlendirecek, diyetinizi bozmanızı sağlayacak etkenlere karşı size yardımcı olacak olan önerileri, faktörleri, yolları bilmek sizi diyetinizi rahat bir şekilde bitirmeniz adına önemli bir adım olacaktır.

Aldığınız kilolardan kurtulmak, diyetinizi korumak ve kalori alımını engellemek için vereceğimiz tavsiyeleri kulak verin.

Sakız

Ağzınıza şekersiz sakız atın ve bol bol balon yapın. Avustralya’daki bilim adamları sakız çiğneyen deneklerin tükürüğünde çiğnemeyenlere oranla yüzde 16 daha az stres hormonuna rastlamış.

Bir Şeyler İçmek

“Hypothalamus”, beynin ruh hali ve aynı zamanda iştah sinyallerini düzenleyen kontrol merkezidir. Ayrıca bu merkez, açlık gibi susuzluğu da fark eden bölümüdür. Bir bardak su ya da sıcak çay içmeyi deneyin, kazınma geçecektir. Kafeinsiz çay olmasına özen gösterin çünkü kafein stres kimyasallarının salgılanmasını tetikleyebilir.

Beklemek

Stresli bir durumun ardından ilk 20 dakika boyunca beyninizin taleplerini anında yerine getirmek istersiniz. Bu, serotonini dengeleyebilmesi ve stres hormonlarını düşürebilmesi için gerekli olan asgari süredir. Eğer 20 dakika kendinizi tutabilirseniz, midenizin kazınması muhtemelen geçip gitmiş olacaktır.

Açlık Hissi

Hackensack Üniversitesi’nden Beslenme Uzmanı Susan Kraus öğün atlamanın midenin kazınmasını daha da yoğunlaştıracağını söylüyor. Öğünleri düzenli yemek kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olur. Bu öğünlerde beyaz ekmek, hamur işi ya da makarna gibi işlenmiş karbonhidratlar yerine protein ve bir parça da sağlıklı yağlardan almalısınız. Böylece tatmin olduğunu siz de hissedeceksiniz. Öğün aralarında bir şeyler atıştırmak istediğinizde akıllı seçimler yapın. Yağsız yoğurt bunun için iyi bir seçim olacaktır.

Tetikleyici

Bir hafta boyunca yemeklerinizin kaydını tutun. Ruh halini, sizin neyin strese soktuğunu ve yemeden önce ne kadar aç hissettiğinizi ölçün. Sizi şekerlemelerle dolu gizli depona saldırmaya zorlayan etkenleri belirledikten sonra daha bilinçli tepkiler vermeye başlayabilirsiniz. Mesela minik bir paket çikolatanın yarısını yemek gibi…

Gülün

Araştırmalar kahkaha atmanın stresi kestiğini gösteriyor. Kahkaha atarken endorfin salgılamaya ve kalori yakmaya başlarsınız. Bir saat kadar gülmek, yarım saat boyunca ağırlık kaldırmayla eşdeğer miktarda kalori yakmanızı sağlar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 99 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status