Doğru İnsanı Bulmak İçin Tüyolar!

Aileler veya arkadaşlar tarafından genç erkekler ve bayanlar için artık evlenme zamanın gelmedi mi diye soru sorulur ve cevabı hep aynıdır. Doğru insanı bekliyorum. Peki doğru insanı beklemek ne anlama geliyor?

Bugün sizlere, doğru insanı bulma da yardımcı olacak bazı tavsiyeler sunmak istedim.

Doğru insan! Yani ne? Herkes yanlış, sadece tek bir doğru insan mı var? 

Hayatta evlenmek konusunda herkese göre en büyük doğru severek evlenmektir. Evet severek evlenmek, mutlu bir yuva kurmak için önemlidir. Peki doğru insanı sevdiğinizden emin misiniz? Sevdiğiniz için mi, karşınızda ki doğru insan oluyor? Yoksa doğru insan olduğu için mi seviyorsunuz?

Doğru insan nedir?

Doğru insan, size en uygun olan kişidir. Yaşantısı, fikirleri, kültürü vs hepsinin sizinle aynı olması demektir. Bu nedenle sevmeden önce, size uygun olup olmadığını görmeniz gerekiyor. Bunu pek yapan insan yoktur. Çünkü ilk görüşte aşk diye bir şey var.

Doğru insanı bulma da yapılan çok yanlışlar vardır. En çok yapılan yanlışlardan birisi de, bir insanı seversiniz ve o insanda sizin hoşlanmadığınız hareketler, tavırlar, fikirler olduğunu görürsünüz ve o insanı değiştirebileceğinizi düşünürsünüz. Bunları, bunları değiştirirsem tam benlik diye bir düşünce oluşur. Bu düşünce, çok büyük bir yanlıştır. Neden mi yanlış? Sizi, birilerinin değiştirmek istediğini gördüğünüz de ne hissedersiniz? Nasıl bir tavır sergilersiniz? Eminim hoşlanmazsınız. Karşıdakini değiştirmek istediğiniz de de bunu bir düşünün.

Davul bile dengi denginedir diye bir atasözümüz var. Bu atasözüne bakış açısı önemlidir. Eski, yeni Türk filmlerinde hep zengin ile fakir arasında aşk varsa, bu atasözü hemen yerini alır. Halbuki atalarımız muhteşem bir söz söylemiş. Denk, yani eşit, yani aynı insan demek. Aynı fikir, aynı düşünce, aynı kültür, aynı yaşantı demek. Bu da, doğru insan demektir.

Birisi ile evlenmeden önce, iyice bakın, aklınız ile bakın. Sizi yansıtıyor mu? Yansıt mı yorsa, kesinlikle uzak durun. Çünkü, elbet bir yerden kopacaktır o birliktelik. İstisnaları düşünmeyin, gerçek olana bakın.

Ne geçmişe bakın ne de geleceğe bakın. Bugüne bakın. Bugün o insanla iyi mi anlaşıyorsunuz, ilerde küçük sorunlar olabilir ama emin olun hep iyi olacaktır. Neden mi iyi olacak? Size uygun olduğunu, sizi yansıttığını biliyorsunuz, o nedenle iyi olacak.

Doğru insanı beklemeyin, bulun!

İlk önce kendinizi çözün. Neleri sevdiğinizi, neler düşündüğünüzü, nasıl birisi olduğunuzu düşünün. Kendinizi çözdükten sonra, artık geriye doğru insanı bulmak kalır. Hoşlandığınız bir insanı hemen sevmeyin, bakın size ne kadar uygun. Eğer sizden farklı birisi ise, hoşlanmakla kalsın ve bitirin her şeyi.

Belki iyi olur, belki mutlu oluruz, belki beni anlar, belki benim için değişir gibi düşüncelere aldanmayın asla. O insan sizin gibi birisi değilse, bir gün mutlu olursunuz ama 364 gün 6 saat mutsuz olursunuz. Her şeye olumlu bakmayın. Olumsuz da bakmayın. Her şeye olduğu gibi bakın. Bu hayatınızda mutlu olmanıza neden olacaktır.

Uyum sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, sizinle aynı olduğunu düşündüğünüz bir insandan hoşlanıyorsanız, ne yapacaksınız? Öylece bekleyecek misiniz?

Doğru insan; o insan da kendinizi gördüğünüz insandır. Hem o insanda kendinizi göreceksiniz hem hoşlanacaksınız hem de yeriniz de bekleyecek misiniz? Artık bekleme zamanı geçmiştir. Çünkü doğru insanı bulmuşsunuz demektir.

Sizlere en önemli tavsiyem, bir insanı değiştirebileceğinizi düşünmemeniz. Eğer böyle düşünerek devam ederseniz, mutsuz olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hayatta hep mutlu olmanız ve doğru insanı bulmanız dileği ile.

Yazan: Serkan Gönültaş

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / VeHayat / Yaşam - 522 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Doğru İnsanı Bulmak İçin Tüyolar! (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. sare dedi ki:

    çok güzel teşekkürler

DMCA.com Protection Status