Ev Dekorasyonu İle İlgili Tüyolar!

Ev Dekorasyonu İle İlgili Püf Noktalar

Canınız sıkıldı veya sevdiğiniz için evinizin dekorasyonunu değiştirmek istiyorsunuz. Kendi zevkinize göre dekorasyonu yapabilirsiniz ama bazılarımız bu konuda yetenekli olmayabilir.

Dekorasyon ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız aşağıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

Bazılarımız bu işi çok sever çok da iyi becerir, doğuştan yeteneklidirler. Kimimiz de pek anlamayız, kanepeyi evin bir o köşesine bir bu köşesine yerleştirir işin içinden çıkamayız.

Gelin size bir kaç tüyo ile bu işin püf noktalarını verelim, işinizi hem kolay hem zevkli hale getirelim.

Yer kazanmamız gerekiyor;

Dekorasyona yeni heves edenler için ilk ipucu evinizde yeni yerler açmak. Her an kullanılmayan eşyalarınızı yerleştirecek fazla yeriniz yoksa ferah, minimalist bir mekan elde etmeniz çok zor. Bunun için evdeki her boşluğu akıllıca kullanmalı, gereksiz eşyalardan kurtulmalısınız.

Koleksiyonlarımızı değerlendirelim;

Çeşitli objelerden bugüne kadar oluşturduğunuz kolleksiyonlarınız varsa, bunlar evinizi sıradanlıktan orijinal bir görünüme döndürebilir. Örneğin değişik ülkelerden aldığınız objeler veya antika kahve fincanları, seramik biblolar veya gümüşler.

dekorasyon

Renkleri bir arada kullanmak

Son zamanlarda moda bir trend de beyaz mutfaklar, ama her şey bembeyaz… Bu da evinizi fazla sade gösterebilir. Masa örtüsünde, perdede aydınlık, canlı renkler kullanarak bu duyguyu yok edebilirsiniz.

Çerçevenin dışına çıkmak

Çoğumuz dekorasyonda sergilenecek bir şeyler denince hemen duvara asılacak tablo ve resimleri düşünürüz. Bu defa alışılmışın dışına çıkıp, heykel gibi sanat eserleri, ya da metal veya ahşap tasarımlar kullanarak daha orjinal bir dekor yaratmak da mümkün.

Ayna kullanmak

Ayna her zaman hoş bir dekorasyon eşyasıdır. Şekline, kullanıldığı yere göre; hem işlevsel, hem de evi şık, aydınlık hatta mekanı olduğundan büyük gösterme özelliği taşır. Aynaları ille klasik bir model değil çağdaş tasarımlı, orijinal modellerden de seçebilirsiniz.

Mevcut eşyaları karıştırın

Eğer stili olan bir kitaplık istiyorsanız, koyu renk klasik bir mobilya seçebilirsiniz. Öte yandan duvara yapacağınız raf ünitelerini, duvar ile aynı renkte boyamak mekanın daha geniş görünmesini sağlar.

Büyüleyici görüntüler oluşturmak

Yine hoş bir dekor elde etmek için vazo, çiçek gibi klasik aksesuarlardan kaçınabilirsiniz. Bunun yerine çağdaş bir masa seçebilir, aydınlatmada çeşitliliğe gidip, sarkık bir avize ile bazı bölümlerde gömme lambalar kullanabilirsiniz.

Temalar seçin

Evinizi yenilerken kendinize bir tema seçin. Mesela eski gemileri mi seviyorsunuz, duvara bir denizci haritası asabilir, şişe içinde kibrit çöpünden yapılmış gemi olan aksesuar alabilirsiniz. Bu iş çocukların da hoşuna gider, prenses odası ya da yarış arabası şeklinde yatakta uyumayı hangi çocuk istemez?

Duvarlara odaklanın

Duvarlara sıra gelince, çarpıcı duvar kağıtlarını yapmak ister ama uygulamaya cesaret edemeyebilirsiniz. Size tavsiyemiz, bunu tek bir duvara uygulayıp, diğer duvarları beyaza boyamak. Beyaz mobilya ve renkli aksesuarlar, evinizi kişiliğinizi yansıtan size özel bir ev yapacaktır.

Özel eşyalarınızı kullanın

Son olarak eski tabak çanakları kendiniz kullanıp özel olanları misafirlere saklamayın. Kahvaltınızı mutfakta değil büyük masanızda yapın, kanepenizi eskir, kirlenir diye örtülerin altına saklamayın. Göreceksiniz kendinizi daha iyi, daha neşeli hissedeceksiniz. Dekorasyon karmaşık gelebilir ama zor olmak zorunda değildir, yeterki ne istediğinizi ve bütçenizi iyi ayarlayın.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Ev - 364 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status