Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde seçerken dikkat etmeniz gereken 3 madde!

Ev dekorasyonu için perde önemlidir. Perde seçimi de en önemli noktadır. Evet hanımlar perde seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekiyor, yazıyı okumaya devam edin.

Perde, mobilyaları tamamlayıcı özelliğiyle ev dekorasyonunun önemli parçalarından biridir. Bir an için tarzınızı bir kenara bırakın; perde seçiminde perdenin görevi, satın almada dikkat edilen en önemli ayrıntıdır. Bu nedenle de, perde seçeneğiniz sınırlı sayıya düşer. Perdeniz sayesinde dışarıdan görünmeme ya da zifiri karanlık istiyorsanız, astarlı perdeye ihtiyacınız var demektir. Işık geçirgenliği sizin için sorun değilse ya da perdenizi sadece dekoratif amaçlı kullanıyorsanız, astarsız çeşitler de işinize yarayacaktır.

dekorasyon perde secimi

Astarlı perdeler pahalı olmasının yanında, birçok avantajı da beraberinde getirir; örneğin uzun ve astarlı perdeler, güneşin zararlı ışınlarının evinize girmesini engeller. Perde ağırlığı kullandığınız zaman, çekme ve buruşma olmayacağından, perdeleriniz daha şık durur. En üst düzeyde dayanıklılık, ışık geçirgenliğini ve yalıtımı azaltmak için; astar ve perdenin üst yüzeyi arasına pazen bir kumaş geçirerek tela oluşturabilirsiniz. Ucuz olmamasına rağmen sık kullanılan bir yöntemdir.

Kumaşın dokusu

Resmi bir mekan için, ipek ve kadife kumaştan perdeler tercih edilebilir. Bu tarz kumaşların temizliğine gelecek olursak, kuru temizleme yöntemine baş vurmanız doğru bir tercih olacaktır. Bu alanlarda kullanılabilecek daha pratik çeşitler ise, suni ipekten üretilmiş kumaşlar veya pamuk saten kumaşlardır. Rahat bir görünüm için, yine kuru temizleme gerektiren dalgalı ketenler ve buruşuk kadifeler tercih edilebilir. Pamuk ve pamuk karışımı her türlü dekorasyon için işe yararken, yün ve yün karışımı perdeler ise, her sezon canlı, temiz hissi uyandırır.

Renk

Mekanda kullanılan mobilya, dekorasyon ürünleri ve duvarları perdenizle uyumlu olmasını istiyorsanız, perdeyi duvar rengine yakın bir tonda seçin ve perdenin odada fazla göze çarpmamasına, baskın olmayan renklerle kombine etmeye özen gösterin. Astarsız kullandığınız perdeler sayesinde içeri giren güneş ışığıyla renk uyumları içinizi ısıtacak.

Baskılar ve desenler

Küçük bir ipucu; mobilyalarınız ya da yatak takımınız desenliyse, perde de rustik kullanmanız daha uygun olacaktır. Eğer tam tersi düz veya koyu renkler odaya hakimse, perdelerinizi desenli tercih etmelisiniz. Hemen göze çarpmayan, fakat enerjisi yüksek perdeler tercih etmek için, küçük veya şal desenlerini kullanın. Büyük, grafik baskılı desenler daha iddialı ve cesur olduğundan, odaya hakim dekor ürünleriyle gösterişli ve dikkat çekici kombin oluşturabilirler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Ev - 186 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status