Sirkeyle Neler Temizlenir?

Sirkeyi temizlik için hiç düşündünüz mü?

Ev temizliği için sirkeyi hiç düşündünüz mü? Ev temizliğinde sirkenin kullanıldığınız biliyor muydunuz? Evet hanımlar sirke ev temizliği için kullanılan mucizevi bir besindir. Sirke ile neleri temizleyebiliriz görelim.

Musluklar…

Musluk bataryalarındaki pasla başınız dertteyse sirke sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır. Tuvalet kağıdı veya eski bir bez üzerine sirke dökün ve o bölgeyi ovun. Bir bardağın yarısı ya da üçtü biri miktarında sirkeyi bir beze döküp bu yerleri bağlayın. 2 ya da 3 saat bekletin. Daha sonra eski bir diş fırçası yardımıyla kabaran yerleri temizleyin. Daha sonra su ile durulayın.

Barbeküler…

Sıcak havaların yaklaşması ve barbekü kelimesi gözlerinizin parıldamasına neden olmuş olabilir. Lezzetli yemekler her zaman daha çok kire neden olur. Bu lekelere de sirke uygulayın. Hiçbir kimyasal kullanmadan temizlemek istiyorsanız, bahçeler ve çiçekler için satılan spreyli kutuların yarısı su yarısı sirke olmak üzere doldurun. Bu karışımı barbekünün lekeli yerlerine sıkın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra tüm sirkeyi büzüştürdüğünüz alüminyum folyoya dökün ve ovun.

sirke ile temizlik

Ütüler…

Pürüzsüz ütü tabanı, sirke sayesinde artık hayal değil. Ütünüzün tabanındaki kireci sökmek için, ütünüzün su haznesine bir miktar sirke ve su karşımı koyun. Daha sonra buhar ayarına getirin. 5 dakika dik pozisyonda bekletin. Daha sonra tüm hazneyi boşaltın. Eğer leke kaldıysa bu işlemi bir daha deneyin.

Oyuncaklar…

Çocuklarınızın oyuncaklarını deterjanla temizlemek istemiyorsanız, bir kabın içerisindeki sıcak suya normal sabunlardan ve sirke koyun. Eski bir diş fırçası yardımıyla oyuncakları silin. Daha sonra durulayın. Vinil bebek kitapları ve büyük oyuncakları bu karışımla rahatça temizleyebilirsiniz.

Altınlar…

Mücevheriniz eski parlaklığını yitirdi mi? Bir kavanozun içerisine az miktarda sirke koyun ve 15 ile 20 dakika arasında bekletin. Daha sonra bir diş fırçası yardımıyla tek tek nazik bir şekilde takılarınızı temizleyin. Sıcak su ile durulayın. Hala parlamadıysa bu işlemi bir daha deneyin.

Çamaşırlar…

Kıyafetleriniz için sirkeyi daha önce hiç düşünmemiştiniz değil mi? Ferah kokulu ve daha temiz çamaşırlar için çamaşır makinenizin yumuşatıcı eklediğiniz bölümüne yarım veya tam yumuşatıcı koyduğunuz ölçekle sirke koyun. Sirke aynı zamanda yumuşatıcı görevi de görecektir. Bu aynı zamanda çamaşır makinenizin deterjan haznelerinde oluşabilecek kireçlenmeyi de önleyecektir.

Mikrodalgalar…

Mikrodalgaya giren kasenizin yarısı su yarısı sirke olacak şekilde karışım yapın. Daha sonra bu karışımı mikrodalganıza atıp ısıtın. Daha sonra kaseyi çıkardıktan sonra mikrodalganızdaki lekeleri silin.

Kapı kolları…

Bezin üzerine az miktarda dökeceğiniz sirke ile kapı kollarındaki kireçlenmenin üstesinden gelebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Ev - 428 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status