Evlilikte Kadınların Tahammül Edemediği Durumlar

Sözlülük, nişanlılık dönemi derken iş geldi çattı evliliğe. Nikah masasına oturdunuz ve sevinçli bir şekilde nikah memurunun sorularına evet diye cevap verdiniz. Takılar takıldıktan sonra düğün merasimi bitti ve son olarak balayı kaldı. Balayıdan döndükten sonra artık bir ömür geçireceğiniz evinize yerleştiniz. Cicim aylarından sonra zamanla birbirinize karşı kızmaya, bağırmaya ve ufacık bir sorunda bile birbirinizi terslemeye başladınız. O zaman geçmişi gözden geçirmeniz ve bilinçli mi yoksa bilinçsiz bir şekilde mi evlilik yaptığınızı? Şimdi sorunları tespit edip çözüm bulma zamanı…

Aile toplumun en küçük yapı birimidir. Eşler olarak ortak yaşam alanlarında birbirimizin istek ve beklentilerine saygılı olmak en başta gelen görevimizdir. Eş demek hizmeti görev olarak yapan değil, gönülden yapan demektir. Karılarına bu gözle bakabildiklerinde, elinden içtiği bir bardak suyun bile mecburi olduğu duygusunu uyandırmamak esastır. Bu yolda talepler saygılı, ilgili, önce ben duygusundan uzak ‘önce ailem’ yaklaşımı ile iletilmelidir. Evin paspasının içi tamamen kadına ait olduğuna göre, kadının evin içi ile ilgili ihtiyaçlarına öncelik vermeli, evlenmeden önce eşine nasıl davrandıysa mümkün olduğunca aynı davranışları sergilemelidir. Örneğin nişanlıyken buluşmaya gittiklerinde önce halini hatırını soran adam, evlendikten sonra akşam eve geldiğinde, kapıdan girer girmez ‘yemekte ne var’ diyerek eşini sadece görevli konumuna koymamalıdır. Empati kurabilmeli, kendini eşinin yerine koyarak düşünebilmelidir. Evlenmeden önce sohbet edebilmek için fırsat kolladıysa, hayran hayran dinlemeyi başardıysa evlendikten sonrada dinlemeyi başarabilmeli.

 1. Dinlenilmediğini düşünmek; Kadın konuşurken eşinin başka tarafa bakması.
 2.  Konuşurken sözünün kesilmesi ve konudan sapacak suçlamalarla cevap verilmesi; Örneğin konu eve sürekli geç gelmek ise erkeğin ‘kadın olsaydın da gelseydim vb’ suçlayıcı cevabı.
 3.  Kadından hizmeti emir içeren kelimelerle talep etmesi; Örneğin ‘çay koy’, ‘çocuğu sustur’ vb.
 4.  İlgi görememek; Eşi eve geldiğinde kadınla sohbet etmemesi, motive edici cümleler kurmaması ve buna gerekçe olarakta ‘biz artık evliyiz. Ne gerek var?’ yaklaşımını sergilemesi.
 5.  Çoraplarını, kirli giysilerini her tarafta çıkarması, bırakması, dağınıklığı.
 6.  Kendine danışmadan emrivaki olarak misafir davet etmesi.
 7.  Yalnız olmadıkları her türlü ortamda eleştirmesi; Toplum içinde eşinden ‘o bilmez’, ‘o anlamaz’, ‘o yapamaz’ vb şeklinde küçümseyici konuşması.
 8.  El, kol şakaları.
 9.  Şefkat eksikliği; Uyurken, uyumadan önce ve konuşmalarında şefkatli yaklaşım bulamaması.
 10.  Çalışan kadınların evde kocasından ev işlerinde yardım görememesi.
 11.  Çalışan kadının maaş kartının elinden alınması ve bir haftalık harcamasını hesaplayarak harçlık verilmesi.
 12.  Evin düzenine karışılması; Onu oraya koyma, illa şurada duracak. Bu bardak neden burada. Buzdolabının ve evin temizliğini kontrol etmek vb.
 13.  Ev ile ilgili ihtiyaçları müsriflik olarak değerlendirmesi, zamanında almaması, karşılamaktan kaçınması.
 14.  Ev ile ilgili ihtiyaçların bedelini karısından ‘fiş, fatura,’ ile belgelemesini talep etmesi.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / Yaşam - 19 viewsYorum Yazın
Etiketler: / / / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status