Göbek ve Karın Eritme Egzersizleri, Yöntemleri – Resimli Anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Bu çağımızın en büyük sorunlarından birisidir göbek fazlalıkları. Özellikle bayanlar açısından fazla göbeğe sahip olmak tam bir kabus gibidir.

Göbeğin en büyük düşmanlarından olan yağlı yemekler ve bedenin hareketsiz kalması göbek oluşumunda en büyük etkenlerdendir.

Spordan uzak bir hayat tarzı göbek oluşmasında ve oluşan göbeğin eritilmemesinde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Göbek Eritme Egzersizleri 1. Hareketin Yapılışı

1. Resim Hareketi

Yapılav-cak ilk egzersize başlamak için şekildede olduğu sırt üstü yatmak gerekir.Avuç içleri yere yapışacak şekilde kollarınızı yanlara uzarın. Bir dizimizi kırıp, diğer ayağımızı havaya kaldıracağız. Öncelikle sol dizinizi kırın. Resimdeki pozisyonu alcak şekilde sağ bacağınızı dik ve gergin şekilde havaya kaldırın.

2. Resim Hareketi

Ortadaki resme bakın ve uygulamaya başlayın. İki elinizi kaldırın ve sağ dizinizi tutun. Yerdeki sol bacağınızı da gergin şekilde kırk beş derece kaldırmaya çalışın. Resimdeki şekili aldıktan sonra öne doğru 8 defa küçük esneme yapmaya çalışın.  Sonra ise ayak değiştirn ve 8 esneme de sol ayağınıza yapın.

3. Resim Hareketi

Dizinizi tutmayın, bu sefer eller diz hizasında ileri doğru uzatılacak. 8 defa  esneyin. Diğer bacak için de aynı hareketi tekrarlamayı unutmayın.

Göbek Eritme Egzersizleri 2. Hareketin Yapılışı

1. Resim Hareketi

Resimdeki gibi mekik çekme hareketini uygulayın. Bu harekette nefes zamanlaması çok önemlidir. Nefesi verirken kalkacak, nefesi alırkenyere yatacaksınız. Bu mekik hareketini 8 li 3 set halinde yapın. Yani 3 defa, 8er mekik çekin.

2. Resim Hareketi

Mekikte eller ileri doğru uzatılılır, gövde öne yani dizlere doğru esnetilir.

3. Resim Hareketi

Aynı şekilde poziyonunuzu koruyarak bacaklarınızı arkasından yani baldırlarınızdan tutun. Karnınızı içeri doğru çekip belinizin üzerinde doğrulun. 4 e kadar sayın. 2. hareketi ilk hareketle dönüşümlü olarak uygulayın.

Göbek Eritme Egzersizleri 3. Hareketin Yapılışı

1. Resim Hareketi

Eller ensede yere uzandıktan sonra, ilk resimdeki pozisyonu alıyoruz. Bunun için gövdenizi kıvırın, sol dirseğiniz ile sağ dizinizi birbirine değdirin. Sonra diğer bacağınızı diğer dirseğinize değdirin.8 er defa tekrarlayın.

2. Resim Hareketi

Sırt üstü yere uzanmış vaziyette dizlerinizi kırıp yukarı kaldırın. Avuçlarınız iki yanda yere yapışık olsun. Bacaklarınızı hafifçe açık bırakın. Kalçanızı 8 defa yukarı kaldırın indirin. Nefes alma kuralı ise şöyle: Bacaklar yukarıda iken nefes alın, aşağıda iken nefes verin.

3. Resim Hareketi

Pozisyonuzu bozmadan 3. resimdeki şekli alın. Bacaklarını gergin şekilde doksan derece dikin ve ayak parmak uçlarınızu ileriye uzatın. Şeklinizi koruyarak kalçanızı yerden 8 defa kaldırıp indirin.

Göbek Eritme Egzersizleri 4. Hareketin Yapılışı

1. Resim Hareketi

Birinci resmi uygulamak için sırt üstü yere uzanıp ayaklarınızı yukarıya doğru birleştirerek dümdüz uzanın. Avuç içleriniz yerde iken ayaklarınızı 90 derece kaldırın.  Bu hareket için kürek kemiklerinizi aşağı doğru sarkıtılır. Vücudun üst kısmını yukarı doğru bükülür. Bu esnada nefes alınır.

2. Resim Hareketi

Birinci hareketin devamı olarak karın içeri çekilir ve yavaşça 2. resimdeki  tam oturuş durumuna gelinir. Kollarınızı havada tutulurak baştaki yatış  pozisyonuna doğru geriye yatılır.  4 defa olarak başlanır, sonra kademe kademe arttırabilirsiniz.

3. Resim Hareketi

En son olarak üçüncü resmi uygulayacaksınız. Dizler bükülü  durumda, ayaklarınız kalça genişliğinde açık olarak ve yere tam basar şekilde sırtüstü yere uzanın. Göbek içe doğru çekilerek karın kaslarınızı kasılır. Nefes alınır.Sonra kuyruk sokumu yerden kaldırılır. Kalkarken nefes verilir. Yerde sadece kürek kemikleriniz  temas edene kadar vücudunuzu yükseltmeye devam edilir. Bu durumda 30 saniye bekledikten sonra sol bacak kalça hizasında olacak şekilde ileri doğru uzatılır. Biraz beklenir.  Sonra diğer ayakla aynı hareket yapılır. Her bacakla 4 defa yapılır. Sonra kademeli olarak 8 defa yapılır.Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / VeHayat - Yorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status