Göz Şekillerine Göre Makyaj Önerileri

Siz de makyaj yaparken göz makyajına önem verenlerden misiniz? O halde göz şeklinize en uygun makyajı yaparak gözlerinizin doğal güzelliğini daha da vurgulayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri gözler küçük ise içerisine kalem çekmemek gerekir. İçeriden büyütüp, dumanlı şekilde yaymak gerekir. Eyeliner göz şekline uygun çekilmelidir. Yanlış bir eyeliner kullanımı düşük bir gözü daha da düşük gösterebilir. Daha çok inceden kalına doğru ve ifadeyi yukarı kaldıracak bir şekilde biçimlendirilmelidir.

Kaşlar da çok önemlidir çünkü kaş gözü ortaya çıkarmaktadır ve kaşın bişimine uygun olarak da göz makyajı belirlenir.

Çukur Gözler: Bu göz şeklinde, gözler çukurda olduğu için kaş kemiği daha çıkıktır. Makyaj yaparken açık renkli farı göz kapağınıza uygulayıp, göz çukuruna daha koyu bir renk ile gölgelendirme yapabilir, kirpik diplerinize ise koyu bir eyeliner sürerek onu dağıtabilirsiniz. Çukur gözler olduğundan daha küçük görüldüğü için birkaç teknik ile daha belirgin hale getirmek gerekir. Bunun için gözkapağınıza uçuk bir renk sürüp, farı çukurun hemen yukarısına kadar yaymalısınız. Kalem ve diplinerı göz kapağınıza ince bir şekilde çekmeye özen gösterin ve maskarayı üst bölüme yoğun, alt bölüme de daha hafif bir şekilde uygulayın.

Küçük gözler: Gözlerinizin içine süreceğiniz aydınlatıcı kalem gözlerinizi daha büyük gösterir. Ayrıca kirpik üzeri ve kaş altlarına açık renkli far kullanılarak daha iri bir görünüm sağlayabilirsiniz. Göz kapağınıza açık renkli far sürün ve orta koyulukta mat bir far ile gölgelendirin. Alt ve üst kirpiklerinize maskara sürmeyi unutmayın.

Çıkık – İri Gözler: Çıkık ve iri gözlere sahipseniz, muhtemelen yüzünüzde en çok dikkat çeken bölge gözlerinizdir ve onları daha fazla vurgulamaya ihtiyacınız yok demektir! Bu göz şekline en çok yakışan makyaj doğal ve nötr tonlarda yapılan bir göz makyajıdır. Göz kapağını koyu renk far ile gölgelendirerek kaşa doğru açılan bir renk oluşturun. Koyu renkler gözlerinizi olduğundan daha basık göstereceği için dumanlı göz makyajı tam size göre.

Yakın Gözler: Her iki göz pınarı arasındaki mesafenin gözünüzden daha dar olması durumunda gözleriniz birbirine yakın demektir. Göz pınarınıza açık renkli ve aydınlatıcı bir far sürerek gözlerin daha uzak görünmesini sağlayabilirsiniz. Dikkati gözünüzün kuyruk kısmında yoğunlaştırmalısınız. Bu nedenle maskarayı yalnızca gözün dış ucundaki kirpiklere uygulayın. Göz pınarından göz kapağının ortasına kadar açık renk far kullanın. Eyelinerı göz pınarına yakın sürmek gözlerinizi daha bitişik gösterir. Eyelinerı gözkapağının ortasından gözün dış ucuna doğru sürün ve dağıtın.

Uzak Gözler: Her iki göz pınarı arasındaki mesafe gözünüzden daha geniş ise uzak gözlere sahipsiniz demektir. Eyeliner çekerken göz pınarınıza doğru biraz vurgu yapmaya özen gösterin. Ayrıca göz pınarınıza doğru olan minik kirpiklere bol miktarda maskara uygulamayı ihmal etmeyin! Yakın gözlere önerdiğimizin aksine göz pınarınıza aydınlatıcı ürün kullanmaktan kaçının, bu gözlerinizin arasındaki mesafeyi daha da uzaklaştıracaktır.

Aşağı Sarkık Gözler: Gözlerinizin dış kısmı hafif aşağı doğru sarkık ise, eyelinerınızı gözünüzün dış kısmına 45 derecelik bir açı ile yukarı doğru uzatabilirsiniz (kedi gözü makyajı). Böylece gözünüz sarkık görünmekten ziyade daha simetrik ve yukarı doğru duracaktır.

Badem Gözler: Badem göz şekli ideal göz şekli olarak bilinir, bu göz şekline her tür makyaj yakışacaktır ancak doğal göz şeklinizi takip ederek sürülümüş bir eyeliner veya far sizin için en ideal makyaj olacaktır. Takma kirpik kullanarak gözlerinizi daha da dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 113 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status