Hamileliği Huzurlu Geçirmek için Uzmanlardan Tavsiyeler

Hem bebek hem de anne adayının sağlığı için hamilelik döneminde stresten uzak durulması gerekiyor. Ancak bunu yapmak çoğu zaman çok da kolay olamıyor maalesef.

Pek çok anne adayı doğum korkuları, kendisi ve bebeği için duyduğu endişeler ve bebeğine nasıl bakacağını düşünerek huzursuz olabiliyor.  Hamilelik dönemi kadının yaşam tarzını değiştirmesi için sunulmuş bir imkândır. Fakat her kadın bu durumu değerlendirememektedir.

Hamilelik döneminde anne adaylarında meydana gelen değişimler gayet normaldir. Ancak hamilelik döneminde anne adayları daha çok kaygıya düşer. Anne üzerinde gebeliğin yol açtığı birçok psikolojik etken vardır. Eğer anne adayı çalışıyor ise sürekli işe gidip gelmek artık çok zor gelecektir. İşi bırakırsa maddi imkânsızlıklardan dolayı kaygılanmaya başlar. Ancak doğumdan sonra tekrar işe başlayacak anne adaylarında ise bebeklerini yalnız bırakacaklarından dolayı suçluluk duygusu belirir.

Doğumda oluşabilecek riskler doğum sonlanana kadar anne adayının aklından hiç çıkmaz. Bu tür durumlar stresi artırarak huzursuzluk ve beraberinde fiziksel sorunların oluşmasına yol açar. Stres hamilelikte ve gebelikte birçok fiziksel problemlere yol açmaktadır. Fazla stresli gebe kadınlarda, tansiyon, gebelik şekeri ve erken doğum gibi sorunlara oldukça sık rastlanılmaktadır.

BEBEĞİ DE OLUMSUZ ETKİLER

Kronik stres, devamlı stres altında olma durumudur. Devamlı stres hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Sürekli stres durumunda adrenalin salgılanması ile bebeğin kanlanması azalabilmektedir. Bu olay karşısında bebeğin gelişimi olumsuz etkilenir. Ayrıca stres bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek anne adayının hastalıklara karşı daha açık olmasına yol açar. Gebelik dönemi bağışıklık sistemini zayıflatan bir dönemdir. Bir de stresin eklenmesi ile sistem daha çok zayıflayarak annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eder. Ayrıca hamileliğin son aylarında ortaya çıkan yüksek tansiyon da stres ile alakalıdır. Huzurlu bir gebelik için en güzel yöntem stresten uzak durulmasıdır. Anne karnında olumsuzluklardan etkilenen bebek, olumsuz olayların doğumdan sonra da devam etmesi ile ilerleyen yıllarda yaşamdan zevk almayan bireylerin ortaya çıkmasına neden olur.

STRESTEN NASIL UZAK DURULUR

Bilinçaltında ve vücutta biriken duyguların varlığında düşünmek ve stresin oluşturduğu olaylardan kaçarak stresin bedene olan etkisinden kurtulmak mümkün değildir. Stresten kurtulmak için ve daha huzurlu bir gebelik geçirmek için psikolojik danışmanlık almak, hipnoz gibi yöntemlerle stres kontrolünü sağlamak mümkün olabilir. Anne adayı telkinler ile gevşeme akabinde rahatlamaya kavuşabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 71 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status