Hamilelik (preeklampsi) Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Görülme Sıklığı

Gebelik zehirlenmesi (hamilelik zehirlenmesi) diye adlandırılan hastalığın asıl adı preeklampsidir. Bu hastalığın gerçek anlamda bir zehirlenme ile hiçbir ilgisi yoktur ve esas olarak gebelikte tansiyon yükselmesi ile karakterizedir. Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyon, el ayak ve yüzde şişlik (ödem), idrarda fazla miktarda protein atılımı ile karakterize bir hastalıktır. Preeklampsi hafif ve şiddetli olmak üzere ikiye ayrılır, bu konularda hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gebelik zehirlenmesi özellikle şiddetli preeklampsi ise eklampsi denilen gebelikte sara nöbetine benzer nöbet geçirmelere neden olabilir. Şiddetli gebelik zehirlenmesi ve eklampsi ciddi acil durumlardır ve gebeliğin bir an önce doğumla sonlandırılmasını gerektirebilirler.

Gebelik zehirlenmesi (hamilelik zehirlenmesi) teşhis ve takibinde en önemli nokta dikkatli bir şekilde tansiyon ölçümü yapılmasıdır. Hafif preeklampside (hafif gebelik zehirlenmesinde) tansiyon yani kan basıncı 140/90 mmHg üzerindedir. Şiddetli preeklampside ise 160/110 mmHg üzerindedir. Tansiyon ölçümü dışında idrar dahlilleri, idrarda protein (albumin) düzeyi, kan tahlilleri (özellikle karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri), göz dibi muayanesi tanıda ve takipte uygulanır.

Preeklampsi ne kadar sık görülür?
Gebelik zehirlenmesi bütün gebeliklerin %12-15’de görülen yaygın bir hastalıktır. Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) vakalarının yaklaşık dörtte üçü hafif, dörtte biri şiddetli derecededir.

Hamilelik Zehirlenmesinin Belirtileri

  1. Gebeliğin ikinci yarısından itibaren gelişen hipertansiyon.
  2. İdrarda protein görülmesi.
  3. Vücutta ödem oluşması.
  4. Oksijenlenmenin azalması.
  5. Hipertansiyona bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliği.
  6. Görme kaybı.
  7. Karaciğer fonksiyonlarında bozulma.
  8. Bu durum beyni etkilediğinde, önce sara krizi-baş ağrısı ile başlar (ki buna eklampsi denir)sonra da beyin kanaması meydana gelebilir. Öldürücü sonuçlar ise karaciğer yırtılması, böbrek yetmezliği, vücutta yaygın kanamalar ve beyin kanaması ile olur.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 164 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status