Hamilelikte Demir Eksikliğine Dikkat!

Emsey Hospital’dan Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Can Çetin anlattı.

hamilelikte-demir-eksikligi-

Şiddetli demir eksikliği anemisinde düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, anne karnında bebek ölümü, bağışıklık sisteminde zayıflama ve enfeksiyona yakalanma riskleri önemli ölçüde artar.

Doğuma hazırlanmak için, vücudun demir depolarının doldurulması gerekir. Doğum sırasında kanama olduğunda, kan değerleri düşmüşse kan nakli ihtiyacı gündeme gelebilir. Anemisi olan anne adayında halsizlik, yorgunluk, çarpıntı olabilir.

Anne adayları gün içerisinde en az 2-3 porsiyon demir içeren gıdalar almalı. Demir içeren gıdaların başında sakatat ve et gelir.

C vitamini, demir emilimini artırması özelliğiyle diğer vitaminlerden ayrılır. Bu yüzden demir ilacı ya da demir içeren gıdalarla birlikte alınan portakal suyu, domates suyu, salata demirin vücuda alınma oranını artırır. Vücudun demir almasına yardımcı olur.

Çay ve kahve tüketimi demirin vücuda geçişini azaltır. O nedenle, çay tüketilecekse yemeklerden en az 1 saat sonra ve açık olarak içilmeli. Kalsiyum içeren yiyecekler ve ilaçlarla demir içeren yiyecek ve ilaçlar birlikte alınmalı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status