İştahsız Çocuklar için Beslenme Önerileri

Çocukların düzgün yemek yememesi ebeveynlerin çoğunun sık karşılaştığı bir durumdur. Çocuğunuzun yemek yeme sorunu varsa, yemek istediklerini onun tüketebileceği hale getirin. Yani güzel bir yemek sunumu yapın ona. Çünkü çocuklar yemek istemediklerini farklı şekillerde önlerinde gördüklerin de hayır demediklerini göreceksiniz. Tabi hiç yemek yeme isteği yoksa, siz ne yaparsanız yapın yemiyorsa mutlaka bir çocuk doktoruna başvurun.

NOT: Amacınız çocuğunuza zorla bir şeyler yedirmek olmasın. Amacınız çocuğunuzun yemek istemediklerini farklı şekillerde sunarak yemeği onun için cazip hale getirin. Unutmayın ki adı üstünde o daha çocuk.

Peynir yemek istemeyen çocuğunuza peyniri farklı şekillerde verin. Örneğin; peyniri omlet, börek ya da tostun içindeki peyniri rahatlıkla tüketebileceğini ya da peynirin hayvan şekillerinde kesilip çeşitli sebzelerle süsleyerek çocuğa verin.

İştahsız olan çocukların ilk olarak çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. İştahsızlığın demir eksikliği, mide problemleri vb. şeklinde pek çok fizyolojik sebebi olabilir. Bunun dışında çocuğun iç dünyasında yaşadığı bazı sorunlar da iştahsızlığa sebep olabilir.

İştahsızlık problemi yaşayan çocukların, az ve sık beslenmesine özen gösterilmelidir. Çocuğa tüketebileceği miktarda besin sunulmalıdır. Tabağında göreceği fazla miktarda besin onun iştahını daha çok kapatabilir, onu yıldırabilir.

Yemeklerden önce çok fazla sıvı tüketmemesine özen gösterilmelidir.Öğün saatleri belirlenmeli ve mutlaka masada ailece yemek yenilip sohbet edilmesine özen gösterilmelidir.

Bazı çocuklar bazı besinleri tüketmek istemeyebilir. Bu noktada çocuğa verilecek olan doğru beslenme eğitimi çok önemlidir. Çocuğa ısrar etme veya cezalandırma yöntemi bu konuda uygun değildir.

Süt içmek istemeyen bir çocuğa sütün onu güçlendireceği gibi faydaları anlatılmalıdır. Sade süt içmek istemeyen çocuğun sütüne taze meyve, bal gibi besinler eklenerek tüketimi daha kolay hale getirilebilir.

Süt bardağının ayrı ve değişik şekillerde olması, değişik pipetler kullanılması süt içmeyi daha cazip hale getirebilir. Anne ve babanın çocukla birlikte sütü tüketmesi de ona örnek bir davranış olacaktır.

Aynı şekilde yoğurt tüketmek istemeyen çocuklar yoğurdun sulandırılmış hali olan ayran veya cacığı daha kolay tüketebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Çocuk / Kadın - 20 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status