Kadınlarda Tüylenme Sorunu ve Tedavisi

Uzmanlar tüylenme sorununa yalnızca estetik kaygıyla yaklaşmanın yanlış olduğunu vurguluyor. Tüylenmenin çeşitli hastalıkların habercisi de olabileceğine dikkat çekiyor.


Uzmanlar, tüylenmenin çok çeşitli ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabildiğine dikkati çekti.

Kadınlarda estetik sorunlarından olan tüylenme, kadınlarda erkeklik hormonunun artmasıyla bağlantılıdır.
Tüylenme sorununu normalde bir kadında görülmeyecek bölgelerde yani, çene, dudak üstü, göğüs çevresi, bacakların iç tarafı ve karın bölgesinde çıkan sert, koyu renkli ve kalın tüyler görülmesi olarak tanımlanabilir.
Tüylenmeyi yalnızca bir estetik sorunu olarak görmek doğru olmaz. Çünkü kadındaki tüylenme artışına en sık yumurtalıkta oluşan kistler (polikistik over) neden oluyor. Genellikle yumurtlama bozuklukları ile beraber ortaya çıkan bu kistler adet düzensizliğinden kısırlığa varan çok değişik sağlık sorunlara yol açabiliyor.
Uzmanlar, yumurtalık kistleri dışında bazı tiroit ve hipofiz bezi hastalıklarının, kullanılan bazı ilaçların ya da kalıtsal etkenlerin de tüylenmeye neden olabildiğini ifade etti.
Aşırı tüylenme nedeniyle hastaneye başvuran kadının öncelikle hormon testine tabi tutulduğunu belirten uzmanlar, hormon değerlerinin yüksek çıkması durumunda dengesizliğin nedenine yönelik değişik tetkikler yapıldığını bildirdi.

Tüylenmenin tedavisi olanaklı bir sağlık sorunudur.
Sorun ciddi ama tedavisi mümkün. Soruna neden olan hormonal dengesizlik giderildiğinde tüylenmenin önüne geçilebiliyor. Ancak, kadınların utanma ya da başka nedenlerle doktora başvurmadıkları, vücutlarındaki tüylerden yanlış yöntemler uygulayarak kurtulmaya çalıştıkları da biliniyor. Bu kesinlikle çözüm olarak düşünülmemeli. Bu yanlışı yapan kadınlar, vücutlarındaki tüylenmeden kurtulamadıkları gibi tüylenmenin artmasına neden oluyor.
Tüylenme sorununun çözümünde hastanın beklentileri de dikkate alınarak uygulanabilen değişik tedavi yöntemleride mevcuttur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / Yaşam - 3 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status