Kusursuz Güzellik İçin Sırlar

Pürüzsüz ve canlı bir cilt, sağlıklı ve bakımlı görünen bir vücut hayal değil. Bunun için belki bazı alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz; belki de yeni ve faydalı alışkanlıklar edinmelisiniz. Kusursuz güzelliği sağlamanın yöntemlerini nelerdir. Hayal ettiğiniz cilt ve vücuda bu sayede kavuşabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık, cildi canlandırmak için çok etkilidir. İçerisinde A, B ve C vitaminleri ile fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve gençlik iksiri olarak bilinen selenyum, bol miktarda bulunmaktadır. Her türlü cilt sorununa iyi gelmektedir. Yüksek oranda sudan oluştuğu için, cildin nem oranını dengeler. Canlandırıcı ve yumuşatıcı etkisi nedeniyle kozmetik sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Siz de cildiniz için her gün bir salatalık yemeye özen gösterin. Ayrıca salatalığın kabuğunu biraz kalın soyup yüzünüze sürebilirsiniz; cildinizde oluşacak ani canlanma ve yumuşama etkisi çok hoşunuza gidecek.

Güzel Bir Uyku

Cilt kendini yenilemek için, geceyi bekler. Gece yarısından sonra hormonlar harekete geçer ve kılcal kan dolaşımı canlanır. Cilt, uygulanan ürünlerden en iyi faydayı sabah saat dörtte sağlar. Gece boyunca cilt sakinleşir. Yani gün boyunca kendisini güneşe, rüzgara karşı savunurken, yaptığı strese bağlı ya da mimiklerle ilgili kırışmaların asıl nedeni olan adale kasılmaları, gece boyunca sakinleştiğinde ortadan kalkar ve cilt rahatlar.

Meyvelerin Önemi

Yapılan araştırmalar sonucunda şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı. Tüketilen; sebze, baklagiller, zeytinyağı ve bazı meyveler, cildi güneş ışınlarının olumsuz etkisine karşı korkuyor. Cildi güneş ışınlarının etkisinden koruyan diğer anti-kanserojen besinler ise balık, erik, elma ve çay. Diğer yandan et, sütlü besinler, şeker, tereyağı ve margarin ağırlıklı beslenenlerin cildinde daha fazla kırışıklık meydana meydana geldiği görüldü.

Gül 

Kuru ciltte, yağlı cilt kadar problem yaratabiliyor. Özellikle soğuk aylarda kuru cilt yeteri kadar nemlendirilmezse, çatlaklar ve tahrişlere neden olabiliyor. Kuru bir cildi yatıştırmak için, gülden faydalanabilirsiniz. Gül suyu ve gül yağı kozmetikte de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Üç damla gül yağını, üç damla lavanta yağı ile karıştırarak cildinize sürün. Cildinizin bir anda gerginlikten kurtulduğunu, canlandığını ve ferahladığını hissedeceksiniz.

Balık Tüketin

Balığın her türlüsü cilt ve vücut için fazlasıyla faydalıdır. Bunların içinde en yararlı olanları ise soğuk su balıklarıdır. Balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, sağlığınız ve güzelliğiniz için bulunmaz bir maddedir. Eğer balık tüketemiyorsanız; o zaman ceviz, brokoli, ıspanak, barbunya ve keten tohumu da yiyebilirsiniz.

Peeling

Haftada iki kez cildinize peeling yaparak, ölü hücrelerden arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede cilt daha canlı ve pürüzsüz görünür.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Cilt Bakımı / Kadın - 85 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status