Ninni Bebeklerin Ağrılarını Azaltıyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Great Ormond Hastanesi’nden uzmanların araştırması, ninnilerin bebeklerin uyumasına yardımcı olduğu kadar, hasta olan ya da bir yerini inciten çocukların acısını azalttığını da ortaya çıkardı.

İngiltere’deki Great Ormond Street Hastanesi hastanesinde Yaklasik 20 Yıldır müzik Terapisi uygulayan Dr Nick Pickett ve Ekibi, Ninniler Üzerine Bir Araştırma Yaptı.

Müzik dergisinde yayımlanan araştırmaya Göre, Ninnileri Duyan bebeklerin ve YÜRÜME çağındaki çocukların, kalp ritmi yavaşlıyor ve ağrıları azalıyor bir Sonuçları Psikolojisi.

Pickett, yüzyıllardır ebeveynlerin içgüdüsel Olarak bebeklerini rahatlatmak for Ninniler söylediğini, Nato’da ninnilerin sağlığa faydalarının Bilimsel Olarak kanıtlanmasının heyecan verici oldugunu belirtti.

KALP RİTMİNİ YAVAŞLATIYOR

Sonuçları Psychology of Music dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ninnileri duyan bebeklerin ve yürüme çağındaki çocukların, kalp ritmi yavaşlıyor ve ağrıları azalıyor.

Pickett, yüzyıllardır ebeveynlerin içgüdüsel olarak bebeklerini rahatlatmak için ninniler söylediğini, ancak ninnilerin sağlığa faydalarının bilimsel olarak kanıtlanmasının heyecan verici olduğunu belirtti.

AĞRILARI AZALTIYOR

Nick Pickett, hastanedeki 37 kalp hastası bebeğe ninni söyledi ve onların kalp ritmini, ağrılarını, ağlamalarını, yüz ifadelerini ve hareketlerini inceledi. Ayrıca, bazı bebeklere kitap okundu. bazılarının yanında sessizce oturuldu. Sadece ninnilerin kalp ritmini yavaşlattığı ve ağrıları azalttığı görüldü.

SAKİNLEŞTİRİCİ TONU DİKKATİ DAĞITIYOR

Ninnilerin sakinleştirici tonunun bebeklerin dikkatini dağıtarak ağrıyı azaltıyor olabileceğini belirten Pickett, canlı müziğin ağrıyı azaltmada daha faydalı olduğunu, bebeklerin ilk olarak ninniyi söyleyen kişinin sesine, daha sonra enstrümana tepki verdiğini, birden fazla enstrümanın ise daha az etkili olduğunu vurguladı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Çocuk / Kadın - 114 viewsYorum Yazın
Etiketler: / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status