Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç Bakımında Bilinen Yanlışlar

Hayatınızda saçla ilgili bilinen yanlış bilgiler nelerdir ve bu bilgiler sonucunda ne gibi sorunlarla karşılaştığınızı biliyormusunuz.

Kadın ve erkeklerin en büyük sorunlarından biriside saç dökülmesidir. Günlük hayatta saçla ilgili bilinen bazı gerçek bilgilerin aslında gerçekle bir bağlantısı olmadığını biliyormusunuz.

Bilinen Yanlışlar Şunlardır

  • Sık Sık Saç Yıkamak Saç Dökülmesine Sebep midir?

Günlük olarak yıkanan saçlar dökülmez aksine saç derisinde biriken ölü deri,kir ve yağdan temizlenir ve böylece saç derisi dahada sağlıklı olur,böylelikle sağlıklı saçlardan uzak kalmazsınız.Günlük yıkamada elimize gelen saçlar saçın doğal yaşam döngüsü içinde atılması gereken saçlardır. Her dökülen saçın yerine mutlaka yeni bir saç üretilmektedir. Saçlar döküldüğü için saç kaybı oluşmamaktadır. Dökülen saçların yerine kalite olarak daha zayıf saçlar çıkıyorsa önce saçta hacim kaybı ve zayıflama olmaktadır. Zayıf çıkan saçlar incelmeyi ve küçülmeyi sürdürerek bir süre sonra tüy formunu almaktadır.

  • Saçı Kazıtmak Saç Dökülmesine Engel midir?

İlk çıkan saçların ucu ince olur ve uzadıkça kalınlaşır. Kazınan saçın daha kalın olduğu izlenimini yaratan, saçı kazıma işlemi sırasında saçın nispeten ince olan veya zamanla yıpranmış ve incelmiş uç kısmının kesilip atılması ile saçın daha muntazam görünmesidir. Ayrıca saç kazındığında, saçın uç kısmının ele daha keskin gelmesi itibariyle daha kalınmış hissi uyandırabilir. Saç kalınlığını derinin 2 cm altında yer alan hücre bölünmesi sağlamaktadır. Kazınan saçın daha az döküldüğü hissi ise saçın çok kısa olması itibariyle dökülen saçların dikkat çekmemesi olarak açıklanabilir. Ayrıca uzun süre saçını kazıtan kişiler, bu saçsız görüntü sonrası saçın uzaması ile elde ettiği saçlı görüntüyü eski saçından daha çok gibi algılayabilir.

sac-hakkinda-bilinen-yanlislar

  • Saçın Örtülmesi Saç Kaybı Yaratır mı?

Saç hücreleri oksijeni havadan değil bulunduğu damardan gelen kanla alır.Saçın örtülmesi saçın zayıflamasına sebep olarak düşünülebilir ve bu bilgi tamamen doğru olmamakla birlikte  saça besin ve oksijeni sağlayan tek bir damar sistemi yoktur. Saçlı deriyi kaplayan çok sayıda ince damar ağı bulunmaktadır. Bu damar ağı dışarıdan bağlanan örtü ve şapkadan etkilenmemektedir. Saç kaybının temel sebebinin genetik yatkınlık  olduğu unutulmamalıdır.

  • Baba Kel Olsa Oğluda Kel Kalırmı?

Saç dökülmelerinin büyük sebebi genetiktir. Saçı dökülen kişilerde genetik olarak saç kaybına yatkınlık varsa – anne ve baba tarafında saç kaybı olan akrabalar varsa – önlem almak konusunda erken davranmak gerekir. Belirli dönemlerde ürün kullanarak saç kaybı yavaşlatılıp geciktirebilir. Böylelikle kişi babası ile aynı yaşa geldiğinde daha fazla saça sahip olabilir. Bununla beraber baba kel ise kişi fiziksel ve genetik özellikleri saçları iyi olan taraftan aldıysa saç kaybı da yaşamayabilir. Genel olarak belirtmek gerekirse; her erkeğin bir miktar saç kaybetmesi son derece normaldir. Ancak belirli dönemlerde önlem alınarak saç kaybı kontrol edilebilir ve kellik süreci ertelenebilir.

  •  Saçın Yağlı, Kuru Olması Genetik midir?

Stres, beslenme şekli ve bir takım hormonsal sorunlar saç derisindeki yağ bezlerini aktif hale getirebilmekte ve saçı daha yağlı yapabilmektedir. Özellikle erkeklerin saç derisi kadınlara oranla daha yağlıdır. Bu durum erkeklerde yüksek oranda bulunan testosteron hormonu sebebiyle olmaktadır. Hormonların saç kaybında yüksek bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle saç derisinde biriken fazla yağ salgısının ciltten arındırılması ve saçın düzenli olarak yıkanması saç derisinin sağlıklı kalması için önemlidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 8 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. saç kazıtmak dedi ki:

    Ben berberime sorduğumda saç kazıtmanın saç dökülmesini önlemediğini, sadece geciktirdiğini söyledi fakat abimin saçları dökülüyordu ve kazıttırdıkdan sonra saçları gürleşti inanın kime inanacağıma çok şaşırdım.

DMCA.com Protection Status