Saçların Matlaşmasının Sebepleri

Kadınların ortak sorunlarından bir tanesi saçların matlaşmasıdır. İlk defa yada sürekli saçlarını boyayanların saçlarında görülen matlaşmanın nedenlerine bir göz atalım…

Saç Neden Matlaşır?

Tüm kadınların saçların da doğal tonlar bulunur. Kızıl saçlarda kırmızı ve turuncu, açık renk saçlarda sarı tonlar bulunur. Saçını boyatırken kuaförünüz oksijenli suyu yeterli miktar da kullanmazsa doğal kızıl ve altın tonlarınız korunacaktır. Oksijenli su(Peroksid) saçı açarken hassaslaştırır, hassas saçlar da aynı zaman da daha çok mat bir görünüme sahip olur. Matlaşmayı önlemenin en iyi yolu, saç renk ve tonlarından anlayan profesyonel bir uzmana kendinizi teslim etmeniz.

Hatalı Saç Rengi Seçimi

Eğer saçınıza uygun boya seçilememişse, saçınız boyadan hemen sonra bile mat görünebilir.Saç rengi doğru değilse veya çok fazla gölge yapıldıysa, saçlarımız kendiliğinden mat görünebilirler. Bunu önlemek için kullanılan renk eflatun veya doğal kül tonları içermeli. Çoğu insan saçlarında kül rengi kullandıklarında, kül rengi saçlara sahip olacaklarını düşünüyor. “Ama kullanılan kül tonu saçın doğal renginden daha açıksa hiçbir sorun çıkmaz. Ben her zaman kahverengi saçın, saçın doğal renginden bir iki kat açık, mavi bazlı bir renge boyanması taraftarıyım. Bu şekilde saç kontrollü bir şekilde renklendirilir ve istenmeyen matlaşmalar önlenmiş olur.”

Açık Renk Kullanımı

Eğer saçınızı doğal saç renginizden iki kat veya daha fazla açtırırsanız, matlaşma kaçınılmaz olur. Saçı koyulttukça, rengin matlaşması, sarı veya turuncuya dönmesi azalır.

Toner Kullanmak

Saç rengini dengeleyici ve parlaklık verici tonerler, matlaşmanın baş düşmanlarıdır. Toner kullanımı, istenmeyen tonların ortaya çıkmasını engeller. Genelde kuaför salonlarında uygulanan tonerler evde kullanıma uygun tonerler de bulabilirsiniz ama profesyonel ürünleri tercih etmenizde fayda var- yeni boyanan saçın rengini bir ton düşürürler. Ama bunun için öncelikle saç renginizin doğru ve kendiliğinden mat veya açılmış bir renk olmaması gerekiyor. Renkli bir toner kullanmak geçici olarak rengi sabitlemeyi başarır ama eninde sonunda, birkaç hafta içinde saçlarınız yine matlaşıp akmaya başlayacaktır. Açık renk tonerler ve saç tonikleri saç rengini tedavi etmeyebilir ama saça daha sağlıklı bir görünüm verirler.

Gölge Seçimi

Saç renginiz kötüye gitmeye başladığında, gölgeler ile canlandırın. Saçın ana tonunu koruyarak yapılan gölgelendirmeler, matlaşan kısımların koyulaştırılmasıyla saç akmalarının önüne geçer. Sarı saçların terapisi içinse koyu sarı renkler kullanmak işe yarayabilir.

Şampuan Seçimi

İçeriğinde eflatun renk pigmentleri bulunduran şampuan ve kremler, saçtaki turuncu ve sarı tonlarını dengeler. Turuncunun karşıt rengi olan eflatun, var olan matlaşmayla da savaşır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 367 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status