Selülit Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların görmekten hoşlanmadıkları deri rahatsızlıklarından olan selülit kadınların hormonel yapılarından olduğu gibi, sağlıksız beslenme ve vücudun spordan uzak kalmasıyla da bağlantılıdır. Selülit (hidrolipodistrofi), derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun sıkışması sonucu kan dolaşımının engellenmesi nedeniyle derinin üst kısmında portakal kabuğuna benzer bir görünümün ve pütürüklerin oluşmasına denir. Deriye dokunulduğunda cildin pürüzlü ve sertleşmiş olduğu görülür. Selülit, her 10 kadından 9’unda görülen bir sorundur. Ergenlik çağından itibaren, kilolu yada zayıf her yaştaki kadında görülebilir; fakat kilolu kişilerde, selülit’in deride oluşturduğu bozukluk daha belirgin olur.

Çoğunlukla kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası vb. bölgelerde kendini gösterir.

Selilüt’ün nedenleri:

  • Kadınlara özgü hormonlar ilk sırada yer alır.
  • Bunun yanında kalıtsal özellikler.
  • Yanlış beslenme.
  • Alkol ve sigara kullanımı.
  • Stres, hareketsizlik.
  • Eğik durmak.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar giymek  selülit oluşumunu etkiler.
  • Diğer nedenleri arasında ise kabızlık ve doğum kontrol haplarını sayabiliriz.

Selülit Tedavisi ve Tedavi Sürecinden Önce Yapılması Gerekenler:

Öncelikle bol su içilmeli ve fazla tuzdan uzak durulmalıdır. Su kan dolaşımını ve toksit maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Beslenmeye dikkat edilmeli, mümkün olduğunca hayvansal yağlar azaltılmalı; taze ve besleyici yiyecekler tercih edilmelidir.

Selülit’li bölgelere uygulanacak masaj da çok faydalıdır. Masaj, kan dolaşımını arttırır ve selülitli bölgede ciddi rahatlama sağlar. Masaj, sağladığı bu faydanın yanında, Selülit için kullanılan kremlerin etkisini de arttırmaktadır.

Ayrıca dik durmaya, spor ve egzersiz yapmaya, yüksek topuklu ve dar ayakkabılar giymemeye, sağlıklı kan dolaşımını engellediğinden dolayı dar elbiseler giymemeye dikkat edilmelidir.

Selülit Tedavisi için kullanılan yöntemler:

Akupunktur, Ozon Terapi, Lazer Terapi, Ultrason, Basınç Terapisi, Mezoterapi, Lipoelektro, Liposuction tedavi yöntemleri kullanılır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status