Sivilce İçin Kullanılan Tedavi Çeşitleri, Yöntemleri, Yolları

Genç kesimin en çok dertlendikleri durumlardan birisidir sivilceler. Ergenlik sivilcesi adıyla sıkça karşılaştığımız sivilce problemi hastanın cilt yapısından kaynaklanır. Eğer anne veya babada veya yakınlarında sivilce problemi varsa sıkça çocuklarında da bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Sivilceler için çeşit çeşit tedavi şekilleri kullanılmaktadır.

Antibiyotik haplar

Vücutta çıkan iltihaplı sivilceler için kullanılan yöntemdir ve uzun süreli kullanıldığında çıkmasını engeller. Mide ve bağırsak şikayetleri yan etkileridir ve böyle şikayetiniz varsa doktorunuzu uyarın. Bu ilaçların siyah nokta ve beyaz sivilcelerin üzerine bir etkisi yoktur. Sıklıkla kendi başlarına kullanılmaz başka kremler ile beraber verilirler.

Kurutucu kremler

Bu tedavi çeşidi hem izlerin daha hızlı kaybolmasına hem de yağ bezlerindeki tıkaçları temizleyip siyah nokta ile yeni sivilcelerin oluşmasını engellerler. Yan etkileri kuruma ve hafif soyulmadır. Dermatoloğunuzun önereceği nemlendiricilerle bu durum çözülebilir. Bu etkileri nedeniyle sıklıkla akşam kullanılırlar. Şiddetli kaşıntı ve kızarma ile ciddi kabuklanma durumlarında ilaç bırakılmalı ve dermatolog ile görüşülmelidir.

Antibiyotikli kremler

Cilt tiplerinden dolayı soyucu kremler tek başına kulllanılamaz. Bu gibi durumlarda soyucu kremlerle beraber kullanılırlar. Yan etkileri nadiren allerji geliştirmeleridir. Tetrasiklin içerenler sürüldükten sonra güneşlenilmemeli ve uzun süre güneşte kalınmamalıdır.

Kimyasal Peeling

Sivilce tedavisinde sıkça kullanılan bu yöntem ile cildin problemli üst tabakası meyve asitleri ile soyularak temizlenir. Siyah noktalar ve başlangıç halinde olan sivilceler de bu şekilde tedavi edilmiş olur. Ayrıca sivilceye bağlı kızarıklık şeklindeki izler de hızlı bir şekilde düzelir. Yan etki olarak cildin hassas bölgelerinde 1-2 gün süren geçici bir kızarıklık olabilir. Peeling sonrası 1-2 gün cilde sabun ve ilaç temas etmemelidir. Hastanemizde cildin üst tabakalarını soyan yüzeysel peeling yaptığımızdan hastalarımız günlük hayatına bir problem olmadan dönebilmektedir.

A vitamini türevleri

Bu çeşit ilaçlar ciltteki yağ salgısını azaltıp ya tamamen yada uzun süreli geçirebiliyor. Bunun yanında yan etkileri diğer ilaçlara göre daha fazladır ve aylık kan tahlili gerektiren dermatolog muayenesi ile reçete edilirler. Bizim yaklaşımımız bu ilaçları kistik (iyileşirken çukur bırakan) ve diğer tedavilere dirençli sivilcelerde kullanmak yönündedir. En önemli yan etkileri bayan hastalarda tedavi sırasında ve belirli bir süre sonrasında hamilelik oluştuğunda bebeğin sinir sistemindeki ağır yan etkiler nedeniyle alınması gerektiğidir. Bu ihtimal nedeniyle erkek hastalar da tedavi sırasında ve sonrasında kan veremez.

Doğum Kontrol Hapları

Çoğunlukla adet dönemlerinde çoğalan sivilceler ve hormonal dengesizlik yaşayan bayanlarda oluşan sivilcelerin tedavisinde etkilidirler. Uzun süreli kullanımlarında hasta doktor takibinde olmalıdır. Bunun dışında kanda çökme yapabildiklerinden uzun süreli oturma gerektiren uçak yolculuğu gibi durumlarda kan sulandırıcı bir ilaç doktorunuz tarafından önerilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 6 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status