Sürekli Sinirli Olmanın Nedenleri, Sebepleri Nelerdir

Hayatta kişinin yaşadığı zorluklar, depresif durumlar ve çeşitli nedenlere bağlı olarak, tüm bunların bir birikimi olarak ortaya çıkan sinir bozukluğu, ansızın patlak veren bir durum gibi görünse de, çok önceden altta birikmiş nedenlerin ilerlemesi sonucu ortaya çıkmış bir problemdir. Sinir bozukluğunun belirtileri nelerdir, diye soruyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız sinir bozukluğunun belirtileri, kişiye, duruma, kişinin psikolojik savunma mekanizmasına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu rahatsızlığın ortaya çıkış biçimi ve şiddeti de farklılıklar göstermektedir. Ancak yine de, genel olarak; nörotik ve psikolojik olarak iki ana türde görülmektedir.

Sinir bozukluğu olan kişilerde; isminden de anlaşılacağı gibi normal olmayan sinirli durumlar gözlemlenmektedir. Onun dışında ağlama, çarpıntı, aşırı duyarlılık ve çeşitli fobi gibilerle de belirtiler göstermektedir. Kişinin çok çabuk ve olmadık şeylere ağlaması, günün birinde çok farklı bir sebepten sinir bozukluğu olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, günlük hayatımızda karşılaştığımız problemleri içimize atmak doğru bir davranış olmayacaktır. İçinize atacağınıza, çevrenizde, güvendiğiniz birine ya da annenize anlatmayı deneyebilirsiniz. Problemlerinizi bir başkası ile paylaşmak, sorun çözülmese bile, içinizde oluşan sıkıntının azalmasını sağlar. Sinir bozukluğunun başka tip belirtileri de vardır. Fiziksel olarak görülen belirtiler arasında; bayılmalar, karıncalanma, bellek yitimi ve histerik felç gibi durumlar yer almaktadır. Onun yanı sıra, depresyon gibi durumlarla da ortaya çıkabilir.

Sinir bozukluğunun nedenlerine gelince, aslında yukarıda da bahsettiğimiz gibi; sinir bozukluğu, kişinin fazlaca stres ve güçlük ile karşı karşıya kaldığı durumlar ve bu durumların yarattığı gerginliklerin birikerek ruhsal problemlere yol açmasıdır. Ancak bu yine de, kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Aynı durumdaki iki kişiden biri durumdan fazla etkilenmezken, diğerinde ruhsal problemler ortaya çıkabilir. Bu da yine, sinir bozukluğunun kişilerin çeşitli durumlara verdikleri tepkilere ve savunma mekanizmalarının değişkenliğine bağlı olduğunu göstermektedir. Uzun süreli birikimlerin yanı sıra, sinir bozukluğunun nedeni tek bir olay da olabilir, bu da yine kişinin savunma mekanizmasına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durumdur.

Sinir bozukluğu basit bir durum değildir ve ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle, sinir bozukluğu tespit edilen kişiler mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse, kişinin hem psikolojik, hem zihinsel hem de reel dünyası olumsuz etkilenecektir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın - 239 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status