Yaşam Koçu Tutmak İçin 8 Neden!

Yaşam koçu nedir? Neden yaşam koçuna ihtiyaç duyulur? Yaşam koçu gerçekten önemli mi?

Yaşam koçuna neden ihtiyaç duyabileceğinize dair sebepler düşündüğünüzden daha fazla. İş yerinde ve hatta üniversitede danışmanlarımız oluyor, öyleyse hayatta neden olmasın? Bu hayatınızda bir problem olduğu anlamına gelmez- sadece onu en iyi hale getirmek istediğinizi gösterir. İşte bir yaşam koçu edinmek için başlıca sebepler:

Rehberlik eder
Şunu kabullenelim ki hayat zor. Ve bugünün modern toplumunda, teknoloji gün be gün ilerledikçe, insanlar daha zeki hale geliyorlar. Ki bu da rekabeti arttırıyor ve verebileceğiniz yanlış bir karar tüm düzeninizi sarsıyor. Bir yaşam koçu kullanmak için en iyi nedenlerinden biri, bu baskıların üstesinden gelmektir. Gerçekten olmak istediğiniz yere gelebilmeniz için size rehberlik edebilirler çünkü ihtiyaçlarınızı dinlemek ve buna göre bir yol çizmek için maaş alıyorlar.

yasam kocu

Memnuniyet garanti
Herkes hayatında memnuniyet ister. Yaşam koçu ile çalışmak bu memnuniyeti daha çabuk edinmenize yardımcı olabilir, çünkü sizin memnuniyet olarak tanımladığınız duruma ulaşmanız için detaylı bir plan hazırlayabilir ve gerçekleştirmenize yardım edebilirler. Hayatta verdiğiniz kararlarla ilgili tatmin olup olmadığınıza dair karar vermenize yardımcı olacak bir çift ekstra gözdür yaşam koçu. Daha tarafsız bir çift gözdür ve sizin yürümek istediğiniz yolda yön gösterir.

Tutkularınızı netleştirir
Yukarıdaki şıkka benzer şekilde yaşam koçu hayatınızı daha net bir hale getirir. Bu ekstra bir çift göz aynı zamanda ikinci bir akıl demektir ki o da gerçek tutkularınızı net bir şekilde fark etmenizi sağlar. Siz arkadaşınızın eski sevgilisi ile çıkmak istediğinizi düşünüyor olabilirsiniz ve yaşam koçu harekete geçmeden önce sizin emin olmanızı sağlar. Eğer bir yaşam koçu edinirseniz, sizin için gerçekten neyin önemli olduğunu keşfedeceksiniz.

Temellerinizi sağlamlaştırır
Çoğu insan yaşam koçunu kendilerine olanak sağlaması için tutar. Kafanızın içinde dolanan fantastik fikirleriniz olabilir ama bunları gerçekleştirmek adına atılacak stratejik adımlar için konsantrasyon
yoksunluğu ve zaman planlama problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Kişisel temellerinizi güçlendirerek ve hedeflerinizi saptayarak, siz ve yaşam koçunuz kendinizi desteklemek yönünde değerleri yeniden yönlendirebilirsiniz.

Kendi cazibenizi yaratın
Hiç insanlara kendinizi pazarlamak yerine, onları doğal olarak çekmeyi düşünmediniz mi? Bir yaşam koçu ile çalıştığınızda, mücadele ya da stresten uzak durarak kendi çekiminizi yaratabilirsiniz. Bir yaşam koçu başkaları üzerindeki doğal cazibe kaynaklarınızı keşfedebilir ve sizi bu kaynaklara yöneltebilir. Başkalarına çekici gelmek, hayat tercihlerinizi, görünümünüzü, kişiliğini ve alışkanlıklarınızı tazeleyebilir.

Odaklanmanızı arttırır
Kendinizi hiçbir tekerlekte dönüp duran hamster gibi hissettiniz mi? Her gün çalışıp yine de bir yere varamadığınızı? Fazlasıyla çaba harcamak yerine odaklanarak sonuçları maksimize edebilmek için bir yaşam koçu ile çalışın. Hem maddi olarak hem de fiziksel olarak daha az zorlanmayı tercih etmez misiniz?

Gerçek sorumluluklarınızı anlamanızda yardımcı olur
Sorumluluk ve mesuliyetlerinizin bilincinde olmanızı ve öncelikli tutmanızı sağlar. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmakta zorlanıyor musunuz? Her pazartesi başlamayı düşündüğünüz rejim ya da daha sağlıklı ve düzenli bir uyku programı gibi? Kendinizi hayal kırıklığına uğratmanız kolaydır çünkü kendinizi affetmeniz de bir o kadar kolay olur. Ama devreye bir başkası girdiğinde iplere daha sıkı asılmanıza vesile olabilir. Birisine her hafta rapor vermek can sıkıcı görünebilir ama bu sorumluluklarınıza sahip çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Denge yaratmak
Beslenme uzmanları, fitness koçları, doktorlar, arkadaşlar, herkes size daha dengeli bir hayat stiliniz olması gerektiğini söyler. Eğer üzerinde düşünürseniz, denge huzur ve barış demektir. Dengeli bir yaşam düşünün; hiçbir şeyin fazla ya da az olmadığı. Yaşam koçları, zihninizi, vücut ve ruhunuzu istediğiniz şekilde dengede tutmak için profesyonel olarak eğitilmiş insanlardır. Her şeyi hesaba katarak, stressinizi ve zevklerinizi ikonik ying yang gibi dengelemek size mutluluk ve tatmin için yol gösterecektir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Ev / Kadın / Yaşam - 367 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status