Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Duyar?

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Duyar? Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Duymaya Başlar?

Eski insanlarımız hep bebeğin eğitiminin anne karnında başladığını söyler. Çünkü bebek anne karnındayken sesleri duyabiliyor. O nedenle hamile kadınların yanında dikkatli konuşulması gerekiyor. Özellikle anne bu konuda daha dikkatli olmalı.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar?

Anne karnında bebeklerin duyuları gelişmiş durumdadır. Anne karnındaki bebekler sesleri duydukları için bazı sesler de hareketli bir duruma geçebilirler veya sakinleşebilirler. Çoğu hamile kadın, bebeğin sakinleşmesi için müzik dinletiyor.

Özellikle kalp atışına benzeyen sesler de bebekler çok sakin olur. Örneğin çamaşır makinası ve elektrik süpürgesi gibi makinelerinin sesleri anne karnındaki seslere benzer ve kalp atış sesi gibi ritmik olduğu için çoğu bebeği sakinleştirebilir.

Yeni doğan bebekler ani ve yüksek seste irkilirler. Bebeklerin dokunma duyuları da iyi gelişmiştir. Doğdukları andan itibaren sünnet gibi deriye acı veren işlemlere duyarlı oldukları ve ısı değişmelerine tepki verdikleri bulunmuştur. Yeni doğan bebekler oldukça iyi gelişmiş tat duyusu sayesinde tatlı, tuzlu ve ekşiyi ayırt edebilir. Bebeklerin önce tatlıyı tercih ettikleri, tuzlu tercihlerinin ise daha sonra geliştiği bulunmuştur. Yeni doğan bebekler, yetişkinlerin hoş ve nahoş olarak ayırt ettikleri kokuları ayırt edebildiği, meme emen 1 haftalık bebeklerin biberonla beslenen bebeklere göre anne kokusuna daha duyarlı oldukları ve kız bebeklerin kokuları, erkek bebeklerden daha iyi tanıdıkları bulunmuştur.

Bebeklerin en zayıf duyusu görme duyusudur. Yetişkinler kadar net görme ancak 4-5 yaşlarında gerçekleşir. Görme keskinliğinin iyi olmamasına rağmen yenidoğan gözüyle yavaş hareket eden bir nesneyi izleyebilir ve 2 aylıkken de bir nesneyi gözüyle tarayarak inceleyebilir. Yaklaşık 3 aylıkken renkleri ayırt edebilir ve birbirine zıt renkler içeren karmaşık ve hareketli şekiller ile insan yüzüne bakmayı tercih eder.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / Yaşam - 94 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status