Antalya – Alanya’da Gezilecek Yerler

Yazın gelmesiyle Antalya turist bakımından bir hayli yoğun günler geçirmeye başladı.Özellikle Alanya ilçesi Antalya’nın en çok turist alan yerlerin başında geliyor.

Antalya aslında tarihi yerler bakımından pek zengin bir yer değildir.Turizm hareketliliği daha çok sahil kenarlarında yoğunlaşmıştır.Biz yinede bir kaç tarihi ve gezilip görülmesi gereken yerleri size anlatmaya çalışacağız.

Antalya’nın Tarihi Yerleri

Bilinen en önemli yeri Alanya kalesidir. Bu kale Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından 1225 yılında Roma kae kalıntılarının yerine yaptırılmıştır. Ayrıca bu ilçede iki büyük mağara bulunmaktadır. Bunlar; damlataş mağarası ve dim mağarasıdır. İlçeye gelen turistler çoğunlukla tarihi yerler için değil, kumsalı, otelleri, gece kulüpleri ve havası için burada bulunurlar. Gece kulüpleri açısından oldukça zengindir. Yazın sıcaklar 40 dereceye kadar çıkabilir. Kumsalı ve deniz olanaklarıda oldukça geniştir. Hem sahil kısmı, hem kumu çok ince olan incekum hemde dağların derinliklerinden gelen ve suyu soğuk olan dimçayı bulunur. Dimçayında suyun içersine koyulmuş çardakların içinde hem yemeğinizi yiyip hemde tatlı ve soğuk olan suya girebilirsiniz.

Alanyanın en büyük geçim kaynağı turizmdir. Bu nedenle çoğu şey turistlere yöneliktir. Turistik çarşılar, çarşının en büyük bölümünü oluşturur. Yazın cıvıl cıvıl olan alanya kışın sessizliğe bürünür. Kışın yapacağınız pek bir alternatif yoktur. Buradaki insanlar yazın çalışıp kışın çalışmazlar. Bu durum özel kurumlar ve yaz kış açık olan yerler için geçerli değildir.

Eğer yazın nereye gitsem diye düşünüyorsanız alanyada herşey dahil otelleri tercih edebilirsiniz. Otellerde de eğlence sınırsızdır. Çoğu otelin kendi discosu bulunmaktadır. Ayrıca hamamdan saunaya açık ve kapalı havuza ve sahile kadar deniz ve havuz seçenekleri oldukça fazladır. Artık otellerde herşey bulunduğu için sadece gezip görmeye çarşıya inersiniz. Kısacası küçük bir tatil beldesi olarak yazın tercih edilebilir fakat kışın gezilebilecek bir yer değildir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 2 viewsYorum Yazın

Antalya – Alanya’da Gezilecek Yerler (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. simay dedi ki:

    bence harika biyer…

DMCA.com Protection Status