CEO Nedir? CEO Ne Demektir? CEO Kelimesinin Kökeni

İcra kurulu başkanı ya da genel müdür, (İngilizce Chief Executive Officer, CEO), bir şirket, örgüt ya da acentenin en üst dereceli yöneticisidir.

CEO ingilizce açılımı; Chief Executive Officer’dir. CEO başyönetici anlamına gelir. Şirketin tüm sorumluluğunu ve yönetimin başını çeker. Yinede yönetim kurulundan bağımsız değildir. Alınan kararlara uymak zorundadır. CEO, şirket politikası oluşutran, politikayı yürüten ve uygulayan, şirketin tepeden tırnağa tüm stratejilerini belirleyen kişidir. Ancak ne şirketin sahibidir nede şirketin değişmez insanıdır. CEO’lar genel müdürlük kavramıyla karıştırılmaktadır ancak genel müdürlük kavramından daha üstün bir anlamı ifade etmektedir. Genel müdürlük, sadece şirketin yürütme organlarının başını ifade eder. Strateji oluşturmada ve şirketin kaderini etkileyecek hususlarda karar almada bağımsız değildir ve bu tür kararlar ortaya koyamaz. CEO politika belirler ve uygulanmasını sağlar, genel müdür ise polikalara tabidir ve uygulamakla yükümlüdür.

Günümüz şirketlerindeki tüm baş yönetici iş adamlarına verilen yabancı daha doğrusu ingiliz kökenli bir kısaltmadan oluşan kelimedir. Ceo ünvanına sahip kişiler şirketlerdeki her türlü hakka sahiptir. Çünkü şirketin tüm stratejilerini bu kişiler belirler adeta şirketlerin kaderini yazarak başarının yada başarısızlığın tek sahibi bu kişilerdir. Ayrıca bolca para kazanırlar bu kişiler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kültür & Sanat - 263 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status