Ağız ve Diş Sağlığıyla ilgili Hadisler

Peygamberimiz Hz Muhammed sav ve İmam Caferi Sadık as misvak, diş ve ağız sağlığıyla ilgili sözleri, hadisleri.

Diş ve diş etlerini yok eden pyorrhea (Diş etlerinin iltihaplanmasına ve irin toplamasına neden olan bir diş hastalığıdır) hastalığının, birçok hastalıkların, özellikle de kalp hastalığının önemli bir nedeni de diş ve ağız sağlığına dikkatsizliğin bir ürünüdür. İnsanlar eğer biraz vakit ayırarak her yemek yedikten sonra ağzını yıkar, dişlerini fırçalarsa, ağzını tuzlu suyla çalkalar ise bir taraftan, ağız, diş ve boğaz sağlığına yardımcı olmuş olur ve diğer taraftan da dikkatsiz davrandığı zaman ortadan kalkan diş sağlığını tekrar kazanmak için büyük harcamalara düşmekten güvende kalır. Uzun yıllar hatta ömrünün sonuna kadar tam bir huzur içinde dişlerinden istifade edebilir.

İslâm güneşi susuz, bitkisiz, insanlarının okuma yazma bilmediği hatta en küçük bir ilimden dahi nasipleri olmadığı bir ortamda doğmuş olmasına rağmen insanların sağlığı için tüm boyutlarıyla sağlığa riayet ederek özellikle de diş ve ağız sağlığı hususunda bu mektebin azametini ve bu medresenin önemini gösteren bir takım kanun ve ilkeler ortaya koymuşdur.

agiz-ve-dis-sagligiyla-ilgili-hadisler

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Eğer ümmetime zorluk ve meşakkate düşmeseydi, şüphesiz her namazda dişlerini fırçalamalarını emrederdim.”

Altıncı İmam (a.s) şöyle buyurmuştur: “Misvak kullanmak Peygamberlerin ahlâkındandır.”

İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Eğer insanlar misvaktaki faydaları bilecek olsalardı, şüphesiz yatakta da dişlerini fırçalarlardı.”

İmam Sadık’a (a.s) , “Bütün yaratıklar insan mı? ” diye sorulunca İmam (a.s) şöyle buyurdu: “Misvak kullanmayı terk edenleri bırak.”

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz Cebrail bana sürekli misvak kullanmamı tavsiye etti. Öyle ki misvak kullanmadığım takdirde dişlerimden mahrum kalmaktan korktum.”

Başka bir yerde ise Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Cebrail bana, sürekli misvak kullanmamı tavsiye etti. Öyle ki onu farz kılacağını sandım.”

İmam Sadık (a.s) ise şöyle buyurmuştur: Misvak kullanmakta on iki haslet vardır:

 1. Dini bir iştir
 2. Ağzı temizlemektedir
 3. Gözü aydınlatmaktadır
 4. Hakk’ı hoşnut etmektedir
 5. Dişleri beyazlatmaktadır
 6. Çürüklüğü gidermektedir
 7. Diş etlerini sağlamlaştırmaktadır
 8. İnsanın iştahını açmaktadır
 9. Sindirim organından balgamı sökmektedir
 10. Hafıza gücünü çoğaltmaktadır
 11. Güzellikleri artırmaktadır
 12. Melekleri sevindirmektedir.

Misvak kullanmanın şekli hususunda ise diş ve ağız hastalıkları uzmanları ve uzman doktorlar dişlerin enine, yavaş bir şekilde birkaç defa misvak edilmesini söylemektedirler. Allah Resulü’nden de bu konuda çok önemli rivayet nakledilmiştir. Biset zamanına teveccühen bunun da Peygamber-i Ekrem’in ilmin mucizelerinden birisi olduğunu söylemek gerekir.

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Dişlerinizi enine misvaklayınız, uzunluğuna misvak kullanmaktan sakınınız.”

Allah Resulü her gece dişini üç defa misvaklıyordu: Uyumadan önce, uyuduktan sonra (kalkıp) Kur’ân okumak istediğinde ve sabah namazı için camiye gitmeden önce. Cebrail’in tavsiyesi üzere Erak çubuğuyla misvak yapıyordu.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 276 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status