Anestezi Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Anestezi orucu bozar mı? Anestezi orucu bozar mı?

Ramazanlık geldi ve en çok merak edilenlerden ve en çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Anestezi orucu bozar mı”. Bu konuyla ilgili olarak tabi ki doğal olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da bir fetva bulunmaktadır.

Diyanet işleri Başkanlığı tarafından Anestezinin orucu bozup bozmadığı konusunda fetvasını aşağıda bulabilirsiniz.

anestesi

Lokal, bölgesel ve genel anestezi olmak üzere, üç türlü anestezi vardır. Küçük ameliyatlarda ameliyat bölgesinin yakın çevresine iletimi engelleyen ilaçların verilmesi ile oluşan anesteziye lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) denir. Vücudun daha geniş bölgeleri, örneğin belden aşağısı veya bir yarısı iletimin omurilik düzeyinde engellenmesi için omuriliğe veya omuriliğe varmadan geniş bir sinir grubunun oluşturduğu bağlantı yerleri üzerine ilaç verilerek oluşturulan anesteziye bölgesel anestezi denir. Hastanın uyutulup ağrının duyulması beyin düzeyinde engellenirse bu tür anesteziye genel anestezi denir.

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 341 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status