Ayetel Kürsi Anlamı – Ayetel Kürsi Okunuşu ve Faziletleri

Ayetel Kürsi zorluklarla karşılaştığımız zaman, yolculuğa çıkmadan önce okunacak en güzel dualardan biridir. Ayet’el-Kürsi Ehli Sünnet mektebine göre sadece Bakara suresinin 255. ayetidir. Ama Ehlibeyt mektebine göre ise Bakara suresi 255, 256 ve 257. ayetlerinden oluşur.

Ayetel Kürsi duasının fazileti çok fazladır. Ayetel Kürsi’nin önemi hakkında İmam Ali (a.s)’ın sözü hepimiz için çok faydalı olacaktır.

İmam Ali (a.s) buyuruyor ki;

“Resulullah (s.a.a) buyurduğundan beri hiçbir gece Ayet’el-Kürsi okumadan sabahlamadım.”

Buradan anlaşılıyor ki, her gece uyumadan Ayetel Kürsi okumak çok faziletlidir.

Ayetel Kürsi Okunuşu

“Allahu lâ ilâhe illâ huve’l-hayy’ul-gayyûm, lâ te’huzuhû sinetun ve lâ nevmun, lehu mâ fi’s-semâvati vemâ fi’l-arzi, men zellezî yeşfeu indehû illâ bi-iznihî ye’lemu mâ beyne eydîhim ve mâ halfehum ve lâ yuhîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesie kursiyyuh’us-semâvâti ve’l-arze ve lâ yeûduhû  hizfu-humâ ve huve’l-aliyy’ul-azîm.

Lâ ikrâhe fi’d-dîni gad tebeyyen’er-ruşdu min’el-ğayyi femen yekfur bi’t-tâğûti ve yu’min billahi fega-di’stemseke bi’l-urvet’il-vuskâ lenfisame lehâ vallahu semîun alîm.

Allahu veliyy’ullezîne amenû yuhricuhum min’ez-zulumâti ile’n-nûr’i vellezîne keferû  evliyâuhum’ut-tâğûtu yuhricûnehum min’en-nûri ile’z-zulumâti ulâike eshâb’un-nâri hum fîha hâlidûn.”

ayetel-kursi-okunusu-anlami-ve-faziletleri-

Ayetel Kürsi Anlamı/Meali

“Allah’tır ki, ondan başka ilah yoktur. Diridir (yarattıklarını) koruyup yöneticidir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Yerde ve göklerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. Onlar ise dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek yücedir, pek büyüktür.

Dinde zorbalık yoktur. Şüphesiz doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah’a inanırsa, o sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopuşu yoktur. Allah işitendir bilendir.

Allah iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkâr edenlerin velileri ise tağuttur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar ateş ehlidirler, onda ebedi kalacaklardır.”

Ayetel Kürsi Faziletleri

Ayetel Kürsi duasının faziletini kısa ve en iyi şekilde açıklayacak İmam Muhammed Bakır (a.s)’ın şu sözünü paylaşmak istiyorum.

“Kim Ayet’el-Kürsi’yi bir defa okursa, Allah bin tane dünya zorluğunu ve bin tane ahiret zorluğunu geri çevirir. Geri çevrilen dünya zorluklarının en hafifi yoksulluk, ahiret zorluklarının en hafifi ise kabir azabıdır.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 871 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Ayetel Kürsi Anlamı – Ayetel Kürsi Okunuşu ve Faziletleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. filiz dedi ki:

    Allah’ın selamı rahmet ve bereketi üzerinize olsun , çok dualarınızı bekliyorum ….hep ağlıyorum(yardım!!) Ailem ben

DMCA.com Protection Status