Müslümanların Kıblesinin Mescid-i Haram Olmasının Kısaca Nedeni

Hicretten sonra Müslümanlar Mescid-i Aksa’ya doğu namaz kılıyorlardı. Bu şekilde namaz kılmak hicretin 16 ve 17’ci ayına kadar devam etti. Ancak Yahudiler bu durumdan kendilerine pay çıkarmak da ve bundan dolayıda Peygamberimizin mübarek gönlünü hüzün kaplamaktaydı. Allah Teala’dan gelecek ilahi emirleri bekliyordu.

Sonunda Recep ayının ortalarında Resulullah efendimiz Salimoğulları’nın mescidinde öğle namazını kıldırırken yüce Allah vahyini gönderdi ve ” (Ey Resulüm) Biz senin yüzünün göğe doğru çevrilmek de olduğunu görüyoruz. İşte seni memnun olacağın bir kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. (Ey Müslümanlar) Sizde nerede olursanız olun (namaz da) yüzlerinizi o tarafa çevirin. Şüphe yok ki Ehli Kitap onun Rablerinden gelen bir hakikat olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yaptıklarından habersiz değildir” (Bakara 144).

Bu esnada ikinci rekatın sonuna gelmiş olan Resul-i Ekrem efendimiz yönünü Kabe’ye doğru çevirdi. Cemaatte saflarıyla beraber döndüler. Hep birlikte yeni kıbleye doğru yöneldiler. Böylece namazın diğer iki rekatı Kabe’ye doğru kılındı. Bu sebeple o mescide 2 kıbleli mescit anlamına gelen ”Zül – Kıbleteyn” denildi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 327 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status