Oruç Fidyesi Nedir?

Oruç fidyesi nedir? Oruç fidyesi ne demektir?

Oruç fidyesi ne demektir? Bu soru Diyanet İşleri Başkanlığına Ramazanlık ile ilgili en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Diyanette bu soruyla ilgili kendi resmi sitesinde de bir açıklama yapmıştır. Fidye bir dini yükümlülüktür. İbadetler noktasında ki fidye de Oruç ve Hac gibi ameller de söz konusu olmaktadır.

Oruç Fidyesi Ne Demektir?

Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında bir takım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dinî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır.

oruc-fidyesi

Oruç Fidyesinin Miktarı

Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır. Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 304 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status