Oruçluyken Anjiyo Yaptırmanın Hükmü Nedir?

Oruçluyken Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı? Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayı ile birlikte insanlar tarafından en çok merak edilen ve en çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Anjiyo yaptırmanın orucu bozup bozmamasıdır”.

Anjiyo yaptırmanın orucu bozup bozmaması ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da bir fetva yayınlanmıştır. Diyanet tarafından verilen fetvayla ilgili hükmü aşağıda bulabilirsiniz.

anjiyo

Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Halk arasında anjiyo olarak bilinen operasyon, teşhise yönelik (anjiyografi) ve tedaviye yönelik olarak uygulanmaktadır. Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine damarların görünür hale gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram adı verilen filmler elde edilir. Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenerek damar hastalıkları veya bu damarlardan beslenen organlara ait tanı koydurucu bilgiler edinilir. Tedaviye yönelik olarak uygulanan anjiyonun klasik yöntemi anjiyoplastidir. Bu ise, dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması için yapılır.
Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 376 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status