Oruçluyken Aşı Olmanın ve İğne Yaptırmanın Hükmü Nedir?

Oruçluyken aşı olmak orucu bozar mı? Oruçluyken iğne yaptırmak orucu bozar mı? Oruçluyken aşı yaptırmak orucu bozar mı?

Oruçluyken özellikle aşı olmak ve iğne yaptırmak zorunda kalan hastalar tarafından önemli durumlardan bir tanesidir. Bu konuyla da ilgili yayınlanan fetva bu durumda olan hastaları yakından ilgilendirmektedir.

Diyanet işleri başkanlığı tarafından aktarılan fetvada oruçluyken aşı olmanın ve iğne yaptırmanın bir sakıncasının olmadığı bildirilmiştir.

Oruçluyken aşı ve iğne yaptırmanın hükmü: 

Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup, tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyor ve oruç tutmalarına da başka bir engel yoksa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması ise, orucu bozar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Dini Bilgiler - 92 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status